CM 2014: Germania invinge Brazilia cu 7-1 si se califica in finala Cupei Mondiale

Miercuri, 09 Iulie 2014, ora 00:49
33348 citiri

Germania s-a calificat in finala Cupei Mondiale dupa ce a zdrobit Brazilia la ea acasa, scor 7-1, intr-un meci ce va intra cu siguranta in istoria fotbalului!

Desfasurarea meciului de la Belo Horizonte a fost o adevarata executie. "Panzerul german" n-a avut mila de o formatie gazda lipsita de aportul lui Neymar si Thiago Silva.

Germania a inscris la prima ocazie a meciului, in minutul 11, prin Muller, care a fost scapat din marcaj inexplicabil si a reluat din fata portii.

Golul i-a transformat pe brazilieni in adevarate mumii, ce se plimbau pe teren, iar singurele momente de viata apareau doar in momentele in care reactionau nervos dupa primirea golurilor. Si au fost multe!

Intre minutele 23 si 29, nemtii au inscris de patru ori si au dus scorul la un incredibil 5-0. Cu o nonsalanta uimitoare, jucatorii lui Low inscriau gol dupa gol, in timp ce nemtii nu intelegeau ce se intampla.

Klose, Kroos, de doua ori, si Khedira au facut un 5-0 pana la pauza, tratand scorul fara o bucurie excesiva, de parca totul era firesc si decurgea conform planului.

Scolari a facut doua schimbari la pauza, i-a introdus pe Ramires si Paulinho, iar pentru cateva minute jocul Selecao s-a schimbat in bine. Ramires, Oscar si Paulinho au fost aproape de gol, dar s-au lovit de inca un zid: Manuel Neuer. Portarul nemtilor a fost intr-o zi mare chiar si intr-un meci de acest gen!

Brazilia nu a fost in stare sa inscrie din trei ocazii si a aratat inca un motiv pentru care a fost zdrobita de nemti. Baietii lui Low nu s-au timorat in fata portii si au mai punctat de doua ori pana la final, prin Schurrle, in minutele 68 si 76.

In cele din urma, brazilienii au reusit golul de onoare abia in minutul 90, prin Oscar.

Germania a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria turneului final, prin prisma rezultatului, iar in finala va intalni Argentina sau Olanda.

BRAZILIA - GERMANIA 1-7

90+3 - Final de meci! Germania e in finala Cupei Mondiale!

90 - GOL BRAZILIA! Oscar partrunde frumos si inscrie golul de onoare!

90 - Ozil scapa singur cu portarul, dar trage putin pe langa!

85 - Fanii brazilieni privesc inlacrimati finalul meciului. Germania paseaza fara probleme.

77 - 60 de mii de brazilieni aplauda in picioare nationala Germaniei!

76 - GOL GERMANIA! Schurrle inscrie cu un sut plasat si face 7-0!

74 - Schimbare Germania: Draxler intra in locul lui Khedira.

68 - GOL GERMANIA! Schurrle inscrie cu un sut plasat langa bara din 12 metri!

67 - Dante vede cartonasul galben!

61 - Ce ocazie! Cesar scoate de sub bara un sut periculos al lui Muller!

58 - Schimbare Germania: Schurrle intra in locul lui Klose.

54 - Ce ocazie!!! Neure scoate fabulos de doua ori in fata lui Paulinho! Fara Neuer, brazilienii puteau inscrie de trei ori in cinci minute!

52 - Ce ocazie!!! Oscar primeste liber in careu, dar trage in portar din opt metri!

51 - Neuer scoate o centrare foarte periculoasa a lui Ramires. Prima ocazie a brazilienilor!

49 - Oscar cade in careu si cere penalti, jocul continua. Cade si Fred, acelasi deznodamant.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbare Germania: Mertesacker intra in locul lui Hummels.

46 - Schimbare Brazilia: Paulinho si Ramires intra in locul lui Fernandinho si Hulk.

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar!

42 - Oscar patrunde in careu, dar trage in blocaj.

39 - Mesut Ozil trage peste poarta din lovitura libera.

36 - Brazilienii nu leaga doua pase! Nemtii domina autoritar!

33 - Jurnalistii brazilieni parasesc stadionul, in tribune fanii sunt in pragul unei crize de nervi!

32 - Kroos trage periculos, mingea atinge mana unui adversar, dar nu se acorda penalti!

29 - GOL GERMANIA! Khedira inscrie cu latul din 12 metri, brazilienii mimeaza fotbalul!

25 - GOL GERMANIA! Nemtii inscriu din nou prin Kroos, din zece metri, dupa o faza simpla in careu! Brazilienii parca nu sunt pe teren!

24 - GOL GERMANIA! Kroos inscrie cu un sut puternic din 14 metri, cu piciorul stang! Brazilia e la pamant!!!

23 - GOL GERMANIA! Klose inscrie cu un sut plasat din opt metri, dupa ce a primit excelent in centrul careului! Apararea brazilienilor e la pamant! Cesar intervine in prima faza la sutul lui Klose, dar mingea revine la acesta si din a doua incercare cel mai bun marcator din istoria turneului final nu mai iarta!

21 - Inca un atac periculos al nemtilor, dar Muller e oprit la marginea careului.

17 - Marcelo patrunde spectaculos in careu, dar Lahm il blocheaza excelent.

Info: Muller a ajuns la cota 5 in 6 meciuri cu aceasta reusita.

11 - GOL GERMANIA! Muller inscrie din sapte metri cu o reluare simpla dupa un corner din partea dreapta!

8 - Khedira trage dintr-o pozitie buna, dar il ia la tinta pe Kroos.

7 - Brazilia are mai mult posesia in startul meciului.

3 - Marcelo trage pe langa poarta de la 25 de metri.

2 - Oscar bate un corner din partea dreapta, Boateng respinge de la coltul scurt.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 23:00 si este televizat de TVR 1.

Brazilia: Julio Cesar - Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho - Bernard, Oscar, Hulk - Fred

Germania: Neuer - Lahm, Hummels, Boateng, Howedes - Schweinsteiger, Khedira, Kroos - Muller, Klose, Ozil

Brazilia nu va putea conta in aceasta partida pe Neymar (accidentat) si Thiago Silva (suspendat).

Cele doua formatii s-au intalnit de 21 de ori. Brazilia a castigat 12 meciuri, Germania patru, iar alte cinci s-au terminat la egalitate.

Partida se va disputa pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte. Arbitru este mexicanul Marco Rodriguez.

In cealalta semifinala, programata miercuri de la ora 23:00, se vor intalni Argentina si Olanda.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Brazilia Germania, #Brazilia Germania Live, #Brazilia Germania direct, #Brazilia Germania Cupa Mondiala , #meciuri Cupa Mondiala