CM 2014: Remiza superba intre Germania si Ghana

Sambata, 21 Iunie 2014, ora 23:50
8005 citiri

Germania si Ghana au terminat la egalitate, scor 2-2, partida din etapa a doua a fazei grupelor Cupei Mondiale din 2014.

A fost un meci extrem de atractiv, cu o repriza secunda superba, jucatorii celor doua formatii oferind o adevarata lectie de fotbal.

Nemtii, marii favoriti ai Grupei G, abordau intalnirea cu Ghana plini de incredere dupa ce au maturat pe jos cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo. De cealalta parte, africanii erau obligati sa nu piarda pentru a ramane in cursa pentru calificare.

Primele minute ale meciului au fost liniare, lipsite de spectacol, insa usor-usor cei 22 de jucatori au inceput sa ne arate de ce sunt in stare.

Totusi, prima repriza a fost una lipsita de goluri si nimic nu anunta showul ce urma in partea secunda.

Germania a deschis scorul in minutul 51, prin Mario Gotze, care a reluat simplu, din 7 metri, centrarea lui Muller. La faza urmatoare, care a venit totusi dupa doua minute de pauza fortate de intrarea unui spectator pe suprafata de joc, Ghana a restabilit egalitatea, Andre Ayew marcand cu o lovitura de cap excelent plasata.

Africanii au preluat chiar conducerea in minutul 64, atunci cand Lahm a gresit la un balon simplu iar Gyan a tasnit fantastic spre poarta nemtilor, executandu-l pe Neuer.

Loew a mutat imediat dupa gol cu o dubla schimbare iar rezultatul s-a vazut imediat, nou intratul Miro Klose restabilind egalitatea cu o reluare din 3 metri, dupa lovitura de cap a lui Howedes.

In continuare partida a avut un ritm excelent, cu ocazii uriase la ambele porti.

Nu s-a mai marcat pana la final si poate ca remiza este rezultatul corect pentru jucatorii celor doua formatii, care au dat dovada de o pofta de joc iesita din comun.

Germania ramane pe primul loc in clasamentul Grupei G, insa mai are de tras pentru a-si asigura calificarea in optimi, in timp ce Ghana spera ca reusi o noua minune in fata Portugaliei.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Partida dintre Germania si Ghana a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+4 Final de meci! Ce meci am avut!

Min.90+2 Cartonas galben pentru Andre Ayew.

Min.90+1 Contraatac cinci contra trei pe care ghanezii il irosesc incredibil.

Min.90 Replica imediata a nemtilor, Klose reluand la o palma de bara portii ghaneze.

Min.89 Gyan suteaza pe langa poarta lui Neuer.

Min.86 Inca o faza superba a nemtilor, cu Ozil pasand in fata portii, de unde ghanezii resping cu emotii.

Min.85 Muller e lansat foarte bine in adancime, insa este blocat in momentul sutului.

Min.83 Andre Ayew patrunde si incearca un sut de efect, dar trimite balonul in bratele lui Neuer.

Min.78 Schimbare Ghana: Intra Badu in locul lui Rabiu.

Min.75 Schema interesanta a nemtilor, cu trei jucatori care sar peste balonul sutat pana la urma de Schweinsteiger.

Min.72 Wakaso intra in locul lui Atsu.

Min.71 GOOOOOOOL GERMANIA!!! Veteranul Klose restabileste egalitatea cu un lat pus perfect la reluarea lui Howedes!

Min.69 Dubla schimbare la nemti: Klose intra in locul lui Gotze, iar Schweinsteiger ii ia locul lui Khedira.

Min.67 Contraatac periculos al africanilor, insa Jordan Ayew refuza sa paseze si suteaza slab, in bratele lui Neuer.

Min.64 GOOOOOOL GHANA! Gyan dejoaca pasul la offside facut de nemti si il executa pe Neuer!

Min.58 Muntari suteaza de la distanta, dar trimite la mare distanta de poarta.

Min.54 GOOOOL GHANA! Andre Ayew restabileste egalitatea cu o lovitura de cap perfecta!

INFO: Meciul este intrerupt pentru cateva minute dupa ce un spectator a intrat pe suprafata de joc.

Min.52 Schimbare Ghana: Jordan Ayew intra in locul lui Prince Boateng.

Min.51 GOOOOOL GERMANIA! Mario Gotze inscrie cu o reluare simpla cu capul, din 7 metri, din centrarea lui Muller!

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbare Germania: Mustafi intra in locul lui Boateng.

____________

Min.45+1 Finalul primei reprize!

Min.41 Inca o centrare a lui Gotze, balonul trece prin fata portii ghaneze.

Min.37 Gotze suteaza din afara careului, Dauda retine sigur.

Min.36 Ozil tasneste dintre fundasii adversi, incearca o pasa in fata portii, dar ghanezii resping in corner.

Min.32 Muntari trimite o torpila de la 25 de metri, Neuer respinge greu!

Min.29 Sunt aproape de autogol ghanezii. Gotze urca bine in banda dreapta, trimite in fata portii, iar pe respingere fundasii africani trimit cu greu in corner.

Min.25 Kroos incearca si el un sut de la distanta, insa trimite destul de departe.

Min.21 Ce ocazie! Ozil paseaza in fata portii, de unde Muller nu reuseste sa puna latul pentru 1-0.

Min.18 Khedira incearca un sut plasat, Dauda retine fara probleme.

Min.13 Atsu suteaza de la distanta, Neuer respinge cu emotii.

Min.12 Faza superba a nemtilor finalizata de Gotze cu un sut in blocaj.

Min.11 Lansare in adancime pentru Ozil, Dauda iese bine din poarta si retine balonul.

Min.5 Joc de asteptare in aceste prime minute, care atrage cateva huiduieli din tribune.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer - Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes - Lahm, Khedira, Kroos - Ozil, Gotze, Muller.

Selectioner: Joachim Loew

Ghana: Dauda - Afful, Mensah, Boye, Asamoah - Rabiu, Muntari - Atsu, Boateng, A. Ayew - Gyan

Selectioner: James Appiah

Arbitru: Sandro Ricci

INFO: Inaintea acestui meci, clasamentul Grupei G arata astfel: 1. Germania 3p, 2. SUA 3p, 3. Ghana 0p, Portugalia 0p

INFO: Meciul se disputa pe stadionul Castelao, din Fortaleza, si poate fi urmarit in direct la TV pe postul TVR 1.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Germania Ghana in direct, #Germania Ghana CM 2014, #CM 2014 meciuri rezultate , #rezultate Cupa Mondiala