CM 2014: Germania a invins chinuit Algeria

Marti, 01 Iulie 2014, ora 01:30
12305 citiri

Germania a invins greu Algeria, scor 2-1, intr-o partida jucata luni seara in optimile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia.

Nemtii ajung in sferturile de finala, unde vor intalni vineri Franta, dar o fac mult mai greu decat s-ar fi asteptat. Algeria a jucat incantator si a trecut de mai multe ori pe langa o adevarata lovitura.

Inceputul meciului le-a apartinut clar africanilor, care au fost in mai multe randuri aproape de gol, insa Neuer s-a aflat intr-o zi de gratie si a facut chiar si pe fundasul.

In repriza secunda, selectionerul Joachim Loew l-a aruncat in lupta pe Schurrle, iar Germania a devenit mult mai periculoasa si a inceput sa-si creeze ocazii, in timp ce algerienii s-au apropiat din ce in ce mai rar de poarta lui Neuer.

Mannschaftul n-a reusit, insa, sa-l invinga pe Mbolhi, iar partida a ajuns, de necrezut inaintea meciului, in prelungiri.

Dupa 90 de minute pe viata si pe moarte, algerienii au cazut in prelungiri, unde nemtii au fost mult mai proaspeti si au reusit sa inscrie la doar cateva secunde la startul lor. Schurrle a deschis scorul cu calcaiul, dupa o centrare a lui Muller.

Algerienii au incercat sa egaleze, insa cu greu au mai ajuns in careul nemtilor.

Pe final, Ozil a facut 2-0 cu un sut din apropiere, iar nemtii au inceput petrecere. Bucuria lor a venit insa cam devreme! Mai intai, Djabou a marcat dupa o centrare a lui Feghouli, iar apoi Bouguerra a fost la un pas de egalare.

2-1 si Germania merge in sferturi, insa suporterii sunt cu siguranta ingrijorati dupa aceasta calificarea obtinuta asa greu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele Germaniei si Algeriei, din optimile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.120+3 - FINALUL INTALNIRII

min.120+2 - Bouguerra trimite cu capul, dar Neuer prinde cu singurata.

min.120+1 - GOOOL ALGERIA!!! Djabou inscrie din apropiere, dupa o centrare a lui Feghouli!!!

min.119 - GOOOL GERMANIA!!! Ozil marcheaza dupa o actiune prelungita de atac a nemtilor!!!

min.118 - Slimani, blocat excelent de Boateng.

min.117 - Dubla ocazie pentru Germania! Mbolhi scoate un sut al lui Kramer, iar apoi Muller trimite spre poarta, dar aparatorii algerieni resping.

INFO: Algerienii par a nu avea forta necesara sa se apropie periculos de poarta lui Neuer in aceste prelungiri.

min.116 - Belkaleb il blocheaza pe Schurrle.

min.113 - Mertesacker respinge cu capul din fata lui Slimani.

min.109 - Schimbare la nemti: iese Schweinsteiger, accidentat, intra Kramer.

min.108 - Brahimi executa o lovitura libera, iar nemtii au ceva emotii. In cele din urma, excelentul Neuer retine cu siguranta.

min.107 - Lahm il faulteaza din spate pe Brahimi si vede cartonasul galben.

INCEPUTUL CELEI DE-A DOUA REPRIZE DE PRELUNGIRI

---------------------------------------------

min.105+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

INFO: Nemtii sunt mult mai proaspeti in aceste prelungiri si reusesc cu usurinta sa ajunga la poarta algerienilor.

min.102 - Ce ocazie pentru Algeria! Khedira greseste, iar Mostefa trimite pe langa poarta din doar 10 metri!

min.100 - Ultima schimbare in nationala Algeriei: intra Djabou, iese Soudani.

min.99 - Muller suteaza de la distanta, insa mingea se duce pe langa poarta lui Mbolhi.

min.98 - Feghouli centreaza bine din partea dreapta, dar Soudani nu ajunge la minge.

min.98 - Schimbare la algerieni: iese Halliche, accidentat, intra Bouguerra.

min.96 - Ozil scapa spre poarta africanilor, insa capitanul Halliche intervine perfect si-l deposedeaza.

min.95 - Halliche blocheaza un sut al lui Muller.

min.92 - GOOOL GERMANIA!!! Muller centreaza din partea stanga, iar Schurrle deschide scorul cu calcaiul din cativa metri!!!

INCEPUTUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

-------------------------------------------

min.90+4 - FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR! VOM AVEA PRELUNGIRI

min.90+3 - Lahm reia pe langa poarta dupa o centrare a lui Schurrle.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 4 minute.

min.90 - Din pozitie buna, Schweinsteiger trimite cu capul, dar slab, iar Mbolhi retine.

min.89 - INCREDIBIL! Neuer iese din nou din poarta si respinge in ultimul moment din fata lui Feghouli! Ce sansa au avut africanii sa dea lovitura!

min.88 - Nemtii incearca o schema la o lovitura libera, dar se fac de ras. Muller cade si strica toata surpriza.

INFO: Algerienii au inceput sa traga de timp in acest final de meci, in care nemtii par ca au mai mult suflu.

min.82 - O noua sansa mare pentru nemti! Muller preia fantastic in careul algerian, intoarce un adversar, iar apoi suteaza, insa pe langa poarta.

min.80 - Ocazie imensa pentru Germania! Muller trimite cu capul din centrul careului, dar Mbolhi are un reflex superb. Faza continua cu Schurrle, al carui sut e scos de Belkalem de pe linia portii!

min.79 - Schweinsteiger reia cu capul pe langa poarta dupa o centrare a lui Muller.

min.78 - O prima schimbare la algerieni: iese Taider, intra Brahimi.

INFO: Neasteptat de echilibrat acest meci in primele 75 de minute, as putea spune chiar cu un plus pentru africani la capitolul ocazii.

min.76 - Soudani scapa in partea stanga, dar centreaza slab pentru Slimani si Boateng are timp sa intervina si sa respinga.

min.75 - Neuer prinde un sut de la distanta al lui Slimani.

min.74 - Feghouli trimite la coltul lung, dar mingea se scurge pe langa poarta nemtilor.

min.72 - Neuer iese din nou din poarta si respinge cu capul din fata aceluiasi Slimani. Excelent goalkeeperul neamt pana in acest minut, a fost ca un fundas central in plus pentru nationala sa.

min.70 - Schimbare la nemti: intra Khedira, iese accidentatul Mustafi.

min.67 - Mustafi se accidenteaza dupa ce respinge o minge si va fi schimbat.

min.60 - Schurrle suteaza mult peste poarta.

min.55 - Mbolhi are o interventie fantastica la un sut al lui Lahm.

min.51 - Meci pe contre, incantator. In doar cateva secunde, mingea ajunge in careul advers, iar Mustafi se opune la o actiune periculoasa a africanilor.

min.51 - Muller cade in careu, cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.50 - Neuer degajeaza pana in careul advers, iar Ghoulam are o interventie salvatoare in fata rapidului Schurrle.

INFO: Nemtii par mult mai decisi in aceasta parte secunda.

min.49 - Mbolhi retine o minge trimisa cu capul de Mustafi, din centrul careului.

min.48 - Mare ocazie pentru Germania! Nou-intratul Schurrle suteaza din interiorul careului, mingea e deviata si trece putin pe langa poarta.

min.46 - Schimbare la nemti: iese Gotze, intra Schurrle.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

min.45+1 - FINALUL PRIMEI PARTI

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un singur minut.

min.43 - Kroos trimite de putin peste poarta africanilor.

min.42 - Primul galben al partidei il vede Halliche, dupa o intrare dura la Schweinsteiger.

min.40 - Mbolhi respinde din nou in fata un sut de la distanta al lui Kroos, mingea ajunge la Gotze, insa goalkeeperul african se revanseaza si blocheaza un gol ca si facut! O prima mare ocazie si pentru nationala lui Loew.

min.39 - Algeria trece din nou pe langa deschiderea scorului! Mostefa suteaza de la distanta, mingea e deviata si trece putin pe langa poarta europenilor.

min.38 - Mbolhi respinge gresit la un sut al lui Ozil, dar Muller nu reuseste sa profite si scapa mingea in afara.

min.35 - Muller reia din nou cu capul, insa tot departe de poarta lui Mbolhi.

min.33 - Feghouli trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.31 - Ozil centreaza pentru Lahm, acesta suteaza din prima, dar mingea se opreste in blocajul facut de aparatorii algerieni.

min.28 - Nemtii au din nou probleme in aparare! Mertesacker intervine in ultimul moment in fata lui Slimani, pentru ca apoi Neuer sa iasa din nou din poarta pentru a respinge mingea!

min.24 - Mbolhi scoate de sub bara o centrare a lui Ozil.

min.23 - Muller reia cu capul mult pe langa poarta algerienilor.

INFO: Inceput fantastic de meci pentru Algeria, care a trecut in patru randuri pe langa deschiderea scorului. Nemtii par ca n-au luat in serios acest joc.

min.18 - Ocazie enorma pentru africani! Faza superba facuta de algerieni, incheiata cu un sut putin pe langa poarta al lui Ghoulam!

min.17 - Slimani marcheaza cu capul, dar golul e anulat pentru offside. Decizie corecta a asistentului.

min.14 - Feghouli intra bine in careul nemtilor, intoarce doi adversari, dar trage mult peste, desi avea si varianta unei centrari.

min.14 - Portarul african prinde in doi timpi un sut puternic al lui Schweinsteiger.

min.9 - Ocazie uriasa pentru Algeria! Slimani pleaca de la limita offsideului, ramane singur cu Neuer, insa goalkeeperul neamt iese bine din poarta si-l blocheaza!

min.7 - Mbolhi iese bine din poarta si retine o centrare a lui Mustafi.

ora 23:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Beira Rio din Porto Alegre si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Germania a ajuns in optimi dupa ce-a castigat o grupa din care au mai facut parte SUA, Portugalia si Ghana. De partea cealalta, Algeria s-a clasat pe locul doi in Grupa H, unde au mai fost Belgia, Rusia si Coreea de Sud.

ECHIPELE:

GERMANIA: Neuer - Boateng, Mertesacker, Howedes, Mustafi - Kroos, Schweinsteiger, Lahm - Ozil, Muller, Gotze.

Antrenor: Joachim Loew.

ALGERIA: Mbolhi - Ghoulam, Belkalem, Halliche, Mandi - Feghouli, Lacen, Taider, Mostefa, Soudani - Slimani.

Antrenor: Vahid Halilhodzic.

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia).

Deputatul USR Daniel Blaga, candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria Târgovişte
Deputatul USR Daniel Blaga a fost desemnat candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria municipiului Târgovişte. Daniel Blaga are 44 de ani, a absolvit Facultatea de Matematică în...
Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
#Germania invinge prelungiri Algeria, #Germania calificata sferturi Cupa Mondiala, #LIVE Germania Algeria, #Germania Algeria in direct CM 2014 , #meciuri Cupa Mondiala