CM 2014: Franta invinge greu Nigeria si se califica in sferturi

Luni, 30 Iunie 2014, ora 20:50
6421 citiri

Franta s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale 2014 dupa ce a trecut, mai greu decat o arata scorul de 2-0, de reprezentativa Nigeriei.

Mari favoriti ai acestei "optimi", elevii lui Didier Deschamps au inceput partida foarte timorati, reusind cu greu sa puna cateva probleme la poarta lui Enyeama.

Nigerienii, in schimb, au fost extrem de dezinvolti, realizand probabil ca nu au nimic de pierdut.

Africanii au avut un gol anulat corect in minutul 19, atunci cand Emenike a inscris din offside. Aceasta faza a avut rolul de a-i trezi putin pe europeni, care au iesit mai mult la joc si au ratat ocazii mari prin Pogba si Debuchy.

In partea secunda Matuidi a avut mare noroc scapand doar cu un cartonas galben dupa un fault violent la Onazi, cel care a si parasit terenul suspect de o accidentare foarte serioasa.

Dupa 20 de minute de joc dominat de africani, Franta a dat lovitura cu putin timp inainte de final. "Ingerul" Enyeama i-a tradat pe nigerieni iar Pogba a deschis scorul cu o lovitura de cap.

In prelungiri, Griezmann a contribuit la autogolul lui Yobo, care a stabilit si scorul final.

Franta invinge destul de greu o Nigerie surprinzatoare si se califica in sferturi, acolo unde va da peste Germania sau Algeria.

Meciul dintre Franta si Nigeria a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+5 Final de meci! Franta se califica in sferturi!

Min.90+2 Schimbare Franta: Sissoko intra in locul lui Valbuena.

Min.90+1 GOOOOOOOL FRANTA! Valbuena centreaza pe jos, Griezmann deviaza usor in Yobo, care inscrie in proprie poarta pentru 2-0!

Min.90 Vom avea cinci minute de prelungire.

Min.89 Schimbare Nigeria: Nwofor intra in locul lui Moses.

Min.84 Ce ocazie! Griezmann apare in banda stanga, intra in careu si suteaza in forta, dar Enyeama respinge in corner!

Min.80 GOOOOOOL FRANTA!!! Enyeama iese gresit la o centrare, respinge pana la Pogba, care inscrie cu o lovitura de cap!

Min.79 Ce ocazie! Enyeama scoate in corner lovitura de cap a lui Benzema!

Min.76 BARA FRANTA! Faza prelungita de atac a Frantei finalizata de Cabaye cu un sut care scutura transversala!

Min.70 Ce ocazie! Benzema scapa singur cu Enyeama, dar suteaza in portarul Nigeriei. Balonul s-a indreptat totusi spre poarta, insa Moses a respins salvator!

Min.68 Koscielny scoate in corner un sut-centrare care se anunta foarte periculos.

Min.64 Odemwingie suteaza puternic, Lloris respinge cu emotii.

Min.63 Franta are mari probleme in aceasta repriza secunda.

Min.62 Schimbare Franta: Griezmann intra in locul lui Giroud.

Min.59 Schimbare Nigeria: Gabriel intra in locul accidentatului Onazi.

Min.54 Fault dur al lui Matuidi, care primeste cartonasul galben.

Min.50 Oshaniwa se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

Min.46 Incepe repriza secunda!

_____________________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.44 Emenike suteaza fabulos de la 18 metri, Lloris respinge in fata iar Moses preia cu mana si este sanctionat de arbitru.

Min.39 Ce ocazie! Debuchy suteaza pe langa din marginea careului advers, dupa o pasa foarte buna a lui Valbuena.

Min.34 Nu reusesc francezii sa profite de o mare gafa a aparatorilor nigerieni.

Min.28 Giroud ii aplica un cot in figura lui Obi Mikel, dar scapa de avertisment.

Min.22 Valbuena centreaza bine pentru Pogba, care reia din prima, insa Enyeama respinge senzational!

Min.19 GOL ANULAT PENTRU NIGERIA! Emenike inscrie, dar reusita lui este anulata corect pentru o pozitie de offside.

Min.15 Atac periculos al francezilor finalizat de Giroud cu un sut aiurea, mult pe langa poarta.

Min.10 Partida destul de echilibrata in aceste prime minute, fata ocazii mari la cele doua porti.

Min.4 Un prim atac periculos al francezilor, Yobo reuseste sa respinga in corner.

Min.1 Incepe partida de la Brasilia!

ECHIPELE DE START

Franta: Lloris - Debuchy, Evra, Varane, Cabaye, Valbuena, Giroud, Benzema, Matuidi, Pogba, Koscielny

Rezerve: Ruffier, Landreau, Sakho, Cabella, Griezmann, Mavuba, Mangala, Sagna, Digne, Sissoko, Remy, Schneiderlin

Selectioner: Didier Deschamps

Nigeria: Enyeama - Yobo, Ambrose, Musa, Odemwingie, Emenike, Mikel, Moses, Oshaniwa, Onazi, Omeruo

Rezerve: Ejide, Agbim, Uzoenyi, Gabriel, Egwuekwe, Odunlami, Oboabona, Azeez, Nwofor, Uchebo, Ameobi, Babatunde

Selectioner: Stephen Keshi

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

INFO: Partida se va disputa pe stadionul National din Brasilia si poate fi urmarita la TV pe postul TVR 1.

INFO: Franta a castigat fara probleme Grupa E a Mondialului, in timp ce Nigeria s-a calificat in extremis in optimi, ocupand locul secund in Grupa F.

INFO: Invingatoarea acestei partide va intalni in sferturile de finala echipa care castiga "optimea" dintre Germania si Algeria.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Franta Nigeria CM 2014, #CM 2014 meciuri, #Franta Nigeria oprimi CM 2014 , #meciuri Cupa Mondiala