CM 2014: Croatia s-a distrat cu Camerun

Joi, 19 Iunie 2014, ora 02:48
6313 citiri

Croatia a castigat clar, scor 4-0, intalnirea disputata miercuri seara cu Camerun, in Grupa A a Campionatului Mondial din Brazilia.

La Manaus, croatii n-au avut nicio problema cu africanii, care nu mai au nicio sansa de calificare in optimi dupa aceasta infrangere.

Nationala antrenata de Niko Kovac a deschis scorul repede. In minutul 11, Olic a finalizat din apropiere dupa o centrare buna a lui Perisic.

Pana la pauza, camerunezii n-au mai primit gol, dar au ramas in inferioritate numerica. Song l-a lovit fara minge pe Mandzukic si a fost trimis la cabine mai devreme.

Cu un jucator in minut, africanii au cedat, iar croatii au punctat de trei ori in repriza secunda. Mai intai, Perisic a marcat in urma unei actiuni superbe in banda stanga, in minutul 48.

Golurile 3 si 4 au fost opera lui Mandzukic. Primul cu capul dupa un corner al lui Perisic, iar cel de-al doilea cu un sut din 5 metri, dupa ce Itandje a respins un sut al lui Eduardo.

Victorie categorica pentru croati, care se vor bate pentru un loc in optimi cu Mexic, in timp ce Camerun va intalni in ultima partida Brazilia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Camerun si Croatia, din Grupa A a Campionatului Mondial ce are loc in Brazilia.

Desfasurarea partidei:

*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+2 - FINALUL INTALNIRII

min.90 - Partida va fi prelungita cu doua minute.

min.89 - Doi jucatori camerunezi, Assou-Ekotto si Moukandjo, se iau la bataie pe teren. Arbitrul nu vede si cei doi scap nesanctionati.

min.89 - Galben pentru Eduardo, dupa un fault dur la mijlocul terenului.

min.89 - BARA CAMERUN! Webo reia cu capul in bara transversala a portii lui Pletikosa.

min.88 - Ocazie uriasa irosita de croati! Singur cu Itandje, Rakitic trimite de putin pe langa poarta.

min.85 - Moukandjo suteaza putin pe langa poarta.

min.83 - Pletikosa iese bine din poarta si stopeaza o actiune de atac a camerunezilor.

min.78 - Schimbare la croati: intra Rebic, iese Perisic.

min.73 - GOOOL CROATIA!!! Eduardo suteaza, Itandje respinge, dar pana la Mandzukic, care indeplineste o simpla formalitate!!!

min.72 - Inca o schimbare la europeni: intra Kovacic, iese Sammir.

min.70 - Schimbare la camerunezi: intra Webo, iese Aboubakar.

min.69 - M'Bia trimite milimetric peste poarta.

min.69 - Schimbare la croati: iese Olic, intra Eduardo.

min.67 - Aboubakar suteaza dezamagitor de la vreo 25 de metri.

min.61 - GOOOL CROATIA!!! Mandzukic inscrie cu capul dupa un corner al lui Pranjic!!!

min.61 - N'Koulou il blocheaza in ultima clipa pe Pranjic.

min.59 - Srna trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.52 - N'Koulou trimite din voleu peste poarta.

min.50 - Mandzukic, singur cu Itandje, trimite putin pe langa poarta. Ce ocazie pentru europeni!

min.48 - GOOOL CROATIA!!! Perisic marcheaza dupa o actiune superba in partea stanga!!!

min.46 - Sammir trece pe langa dublare avantajului, cu o reluare din 5 metri. Mingea se duce insa in plasa laterala.

min.46 - Scimbare la camerunezi: intra Nounkeu, iese Chedjou.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Aboubakar suteaza peste poarta croatilor.

min.40 - CAMERUN, IN INFERIORITATE NUMERICA! Song e trimis la cabine, dupa ce si-a lovit un adversar fara minge!

min.39 - Itandje retine fara probleme un sut de la distanta al lui Sammir.

min.36 - Perisic reia cu capul peste poarta.

min.33 - M'Bia patrunde periculos in partea dreapta, dar centreaza direct intr-un adversar.

min.26 - Olic trimite pe langa poarta africanilor.

min.21 - M'Bia suteaza pe langa poarta.

min.16 - Itandje prinde in doi timpi un sut al lui Rakitic.

min.15 - Olic are o mare ocazie, dar Itandje face minuni si salveaza.

min.13 - Mandzukic trimite peste poarta de la 25 de metri.

min.11 - GOOOL CROATIA!!! Olic puncteaza din 5 metri dupa o pasa perfecta a lui Perisic!!!

min.3 - Corluka blocheaza sutul lui Aboubakar.

INFO: Vedeta camerunezilor, Samuel Eto'o, nu joaca din cauza unei accidentari.

ora 01:00 - STARTUL MECIULUI

INFO: Se disputa pe stadionul Amazonia din Manaus si e transmisa la televizor de TVR 1.

INFO: Clasamentul in Grupa A arata astfel: 1 Brazilia - 4 puncte (2 meciuri), 2. Mexic - 4 puncte (2 meciuri), 3. Camerun - 0 puncte (1 meci) si 4. Croatia - 0 puncte (1 meci).

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

CAMERUN: Itandje - Matip, N'Koulou, Chedjou, Assou-Ekotto - Enoh, Song, M'Bia, Moukandjo - Moting - Aboubakar.

Antrenor: Volker Finke.

CROATIA: Pletikosa - Srna, Corluka, Lovren, Pranjic - Modric, Rakitic - Perisic, Sammir, Olic - Mandzukic.

Antrenor: Niko Kovac.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia)

AUR trimite un fost Secretar General al Guvernului să candideze pentru șefia unuia dintre cele mai sărace județe din România
Sorin Chelmu, fost Secretar Generla al Guvernul României, va candida la funcția de președintel al Consiliului Județean Vaslui. Originar din județul Vaslui, Chelmu și-a prezentat...
SUA, mesaj puternic de apreciere și susținere pentru România, la 20 de ani de la aderarea la NATO FOTO
România a jucat un rol crucial în promovarea securităţii şi cooperării în cadrul NATO, contribuind la operaţiunile de menţinere a păcii şi sporind interoperabilitatea între statele...
#rezultat Camerun Croatia, #Croatia invinge Camerun, #LIVE Camerun Croatia, #Camerun Croatia in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala