CM 2014: Mexic se califica superb in optimi

Marti, 24 Iunie 2014, ora 00:50
7237 citiri

Nationala statului Mexic s-a calificat spectaculos in optimile de finala de la Cupa Mondiala, dupa ce a invins Croatia, scor 3-1, in ultimul meci din Grupa A.

Avand o singura solutie, victoria, croatii au inceput in forta si au pus presiune la poarta lui Ochoa, dar prima sansa a meciului le-a apartinut mexicanilor.

Hector Herrera a trimis unul dintre cele mai frumoase suturi de la turneul final in minutul 16, dar mingea a lovit bara in zona vinclului si a revenit pe teren.

Meciul a continuat cu un ritm bun, dar cele doua defensive si-au facut treaba, iar la pauza scorul a fost egal.

In partea secunda, Mexic a decis sa forteze victoria, numai ca le-a fost refuzat un penalti clar dupa un hent evident al lui Darijo Srna.

Mexicanii nu au cedat, iar in minutul 72 au reusit sa deschida scorul prin veteranul Rafa Marquez, cu o lovitura de cap din sase metri.

Peste alte patru minute, tabela s-a modificat din nou. Croatii au fost prinsi pe contraatac, iar Guardado nu a iertat din 12 metri.

Croatii au fost KO, iar Mexic nu a iertat. Minutul 82 a adus un nou gol, reusit de Hernandez cu o lovitura de cap din fata portii.

Relaxarea din final si-a spus cuvantul, astfel ca mexicanii au incasat primul lor gol de la turneul final. Perisici a mai spalat din rusinea croatilor cu un gol superb.

Mexicanii nu au reusit insa sa depaseasca Brazilia la golaveraj, astfel ca in optimi vor intalni Olanda.

Din minutul 89, Croatia a jucat in inferioritate numerica, Ante Rebici fiind eliminat.

CROATIA - MEXIC 1-3

90+3 - Final de meci! Mexic e in optimi!

89 - Ante Rebici vede cartonasul rosu pentru o intrare dura si este eliminat.

87 - GOL CROATIA! Perisic patrunde in careu si inscrie din unghi cu un sut plasat!

Info: Brazilia inscrie inca o data cu Camerun.

85 - Schimbare Mexic: Fabian intra in locul lui Guardado.

82 - GOL MEXIC! Hernandez inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o minge trimisa la coltul lung!

80 - Schimbare Mexic: Pena intra in locul lui Peralta.

79 - Rebic patrunde superb in careu, dar sutul sau este socs de pe linia portii.

76 - GOL MEXIC! Guardado inscrie cu un sut puternic din 12 metri!

72 - GOL MEXIC! Marquez inscrie cu o lovitura de cap dupa un corner din partea stanga!

70 - Schimbare Croatia: Rebic intra in locul lui Olic.

66 - Vazquez vede cartonasul galben.

64 - Mexicanii cer penalti la o interventie clara cu mana a lui Srna, dar jocul continua incredibil.

62 - Schimbare Mexic: Hernandez intra in locul lui Dos Santos.

58 - Schimbare Croatia: Kovacici intra in locul lui Vrsaliko.

55 - Foarte multe greseli simple in partea secunda, nivelul jocului este in scadere.

50 - Mandzukici scapa spre poarta, dar Ochoa iese si retine.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - Srna trage peste poarta din lovitura libera de la 28 de metri.

39 - Croatia pleaca pe contraatac, Marquez faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

39 - Trei cornere consecutive pentru mexicani, croatii scapa fara probleme.

Info: Brazilia conduce Camerun cu 2-1.

34 - Momente ceva mai linistite, dupa o prima jumatate de ora foarte buna.

28 - Pranjici trage peste poarta de la 25 de metri.

25 - O usoara dominare teritoriala din partea croatilor in startul meciului.

Info: Camerun egaleaza Brazilia in celalalt meci.

19 - Ocazie buna petnru mexicani. Peralta primeste excelent in careu, dar aluneca in momentul sutului!

Info: Brazilia deschide scorul in fata Camerunului.

16 - Ce ocazie!!! Hector Herrera trage puternic de la 25 de metri, mingea loveste transversala!

14 - Croatii pleaca pe contraatac, dar centrarea lui Perisici e respinsa.

10 - Modrici se resimte dupa o ciocnire cu Marquez.

9 - Rakitici vede cartonasul galben pentru o intrare dura.

6 - O prima faza fixa in careul mexicanilor. Centrare la marginea careului, mingea e respinsa.

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 23:00

INFO: Partida are loc pe stadionul Pernambuco din Recife si e transmisa in direct la televizor de TVR 2.

INFO: Inaintea ultimei etape, clasamentul Grupei A se prezinta astfel: 1. Brazilia - 4 puncte, 2. Mexic - 4 puncte, 3. Croatia - 3 puncte si 4. Camerun - 0 puncte.

INFO: Tot de la ora 23:00 si tot in Grupa A se joaca intalnirea dintre Camerun si Brazilia.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

CROATIA: Pletikosa - Srna, Corluka, Lovren, Pranjic - Modric, Rakitic - Perisic, Olic, Vrsaljko - Mandzukic

MEXIC: Ochoa - Rodriguez, Marquez, Moreno, Aguilar, Layun - Guardado, Vazquez, Herrera - Dos Santos, Peralta

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Croatia Mexic, #Croatia Mexic Cupa Mondiala, #Croatia Mexic direct, #Croatia Mexic live, #Croatia Mexic rezultat , #meciuri Cupa Mondiala