CM 2014: Columbia merge in sferturi dupa "dubla" lui James Rodriguez

Duminica, 29 Iunie 2014, ora 00:50
7351 citiri

Columbia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce a invins Uruguay cu 2-0, prin dubla superba reusita de James Rodriguez, cel mai bun marcator de la turneul final.

Ramasi fara Luis Suarez, suspendat pentru acte de canibalism, Uruguay a fost de nerecunoscut. La jumatatea primei reprize, posesia era de 70-30 in favoarea columbienilor, iar deschiderea scorului nu a mirat pe nimeni.

James Rodriguez, considerat cel mai bun jucator de la turneul final, a marcat un gol superb in minutul 28, cu un sut din intoarcere ce a catapultat mingea sub bara trasversala.

Uruguay nu a fost capabila sa dea o replica pe masura, desi a mai echilibrat balanta jocului, iar la cinci minute de la reluare a incasat un nou gol.

Autor a fost acelasi James Rodriguez, care a ajuns la a cincea reusita de la turneul final, din pasa lui Cuadrado.

Uruguay a mutat imediat ofensiv, prin introducerea lui Stuani si Ramirez, insa acestia nu au reusit sa contribuie la rasturnarea scorului.

Columbia a castigat cu 2-0 si merge in sferturile de finala, unde va intalni Brazilia.

COLUMBIA - URUGUAY 2-0

90 - Trei minute suplimentare!

85 - Schimbare Columbia: Ramos intra in locul lui James Rodriguez.

84 - Ospina scoate un sut foarte bun al lui Cavani de langa bara!

81 - Schimbare Columbia: Guarin intra in locul lui Cuadrado.

80 - Ospina intervine excelent in fata lui Pereira si salveaza un gol ca si facut.

78 - Lugano si Armero vad cartonasul galben.

75 - Ospina scoate cu greu de sub bara un sut al lui Stuani.

68 - Schimbare Columbia: Mejia intra in locul lui Gutierrez.

67 - Schimbare Uruguay: Hernandez intra in locul lui Gonzalez.

64 - Rodriguez trimite un sut bomba de la 30 de metri, aparat cu greu!

61 - Uruguay s-a aruncat in atac, sunt spatii tot mai mari de contraatac pentru columbieni.

55 - Jimenez vede cartonasul galben.

52 - Schimbari Uruguay: Stuani si Ramirez intra in locul lui Forlan si Pereira.

50 - GOL COLUMBIA! James Rodriguez reia din fata portii dupa o recentrare perfecta a lui Cuadrado!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

39 - Ocazie mare pentru Uruguay, Ospina salveaza, dar asistentul ridicase eronat fanionul pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

34 - Cavani trage putin peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri.

32 - Sanchez respinge excelent la o centrare periculoasa trimisa de Cavani.

28 - GOL COLUMBIA! James Rodriguez inscrie cu un sut fabulos de la 25 de metri, sut din intoarcere sub bara transversala!!!

23 - Raportul posesiei este 70-30 in favoarea Columbiei.

19 - Cavani reia defectuos dupa o pasa perfecta a lui Godin.

14 - Forlan trage mult peste poarta de la mare distanta.

12 - Zuniga suteaza pe jos de la 30 de metri, Muslera retine in doi timpi.

10 - Forlan centreaza din lovitura libera, mingea e respinsa de columbieni fara probleme.

6 - Muslera boxeaza un sut centrare din lovitura libera.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 23:00 si este televizat de TVR 1.

Partida are loc pe Estadio Maracana din Rio de Janeiro

Columbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Cuadrado, Sanchez, Aguilar, James Rodriguez - Jackson Martinez, Teo Gutierrez

Uruguay: Muslera - Maxi Pereira, Godin, Gimenez, Caceres, Alvaro Pereira - Arevalo Rios, Al. Gonzalez, Cr. Rodriguez - Forlan, Cavani

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Columbia a castigat Grupa C, din care au mai facut parte Grecia, Coasta de Fildse si Japonia, in timp ce Uruguay a terminat pe doi in Grupa D, din care au mai facut parte Costa Rica, Italia si Anglia.

Cele doua echipe s-au intalnit de 38 de ori. Columbienii au 11 victorii, 9 meciuri s-au terminat la egalitate, iar Uruguay s-a impus de 18 ori.

Castigatoarea acestui duel va intalni in sferturile de finala invingatoarea dintre Brazilia si Chile.

Primar prins în timpul unei aventuri amoroase cu o angajată. “Mă, nu vă e rușine, mă? În timpul serviciului?” VIDEO
Primarul localității Miheșu de Câmpie, județul Mureș, a fost surprins de mai mulți localnici în timpul unei întâlniri romantice cu o angajată. Scena în care a fost implicat Emil...
Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
#Columbia Uruguay, #Columbia Uruguay Cupa Mondiala, #Columbia Uruguay direct, #rezultat Columbia Uruguay , #meciuri Cupa Mondiala