CM 2014: Columbia invinge Coasta de Fildes dupa un meci superb

Joi, 19 Iunie 2014, ora 20:50
6116 citiri

Columbia a castigat, scor 2-1, intalnirea disputata joi cu Coasta de Fildes, in Grupa C a Cupei Mondiale ce are loc in Brazilia.

Pe superbul si scumpul (900 de milioane de euro!) stadion Nacional din Brasilia, Columbia si Coasta de Fildes au oferit un meci incantator si foarte disputat.

Dupa o prima repriza cu putine ocazii de gol, cele doua nationale au oferit o a doua repriza spectaculoasa, in care s-a marcat de trei ori si am mai asistat la o multime de ocazii.

Scorul a fost deschis in minutul 64, cand Rodriguez a marcat cu capul dupa un corner executat de Cuadrado.

Peste doar 6 minute, sud-americanii si-au dublat avantajul. Die a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar Quintero, intrat in repriza secunda, a inscris pe langa portarul Barry.

Gervinho a redus din diferenta peste alte 4 minute, cu o actiune superba, iar finalul a fost incendiara.

Ivorienii au luat cu asalt poarta lui Ospinda, dar n-au mai reusit sa marcheze si, astfel, columbienii obtin cea de-a doua victorie de la acest turneu si sunt cu un pas in optimi.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Columbia si Coasta de Fildes, din Grupa C a Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90+3 - Ospina iese din poarta si respinge din fata lui Drogba.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu patru minute.

min.89 - Tiote vede un galben, dupa o intrare dura la Cuadrado.

min.89 - Quintero incearca sa centreze, dar ii iese un sut fabulos de la 50 de metri, care e la un pas sa-l surprinda pe portarul ivorienilor.

min.85 - Kalou suteaza la marginea careului, dar reluarea jucatorului lui Lille e slaba si Ospina retine fara probleme.

min.79 - Ultima schimbare la columbieni: intra Mejia, iese Aguilar.

min.77 - Drogba nu ajunge la o centrare din partea stanga.

min.74 - GOOOL COASTA DE FILDES!!! Gervinho ia o actiune pe cont propriu din partea dreapta, dribleaza trei adversari si-l invinge pe Ospina cu un sut la coltul scurt!!!

min.73 - Ultima schimbare la Coasta de Fildes: intra Bolly, iese Die.

min.72 - Schimbare la columbieni: iese Armero, intra Arias.

min.70 - GOOOL COLUMBIA!!! Quintero marcheaza dupa ce Die pierde cu usurinta mignea la mijlocul terenului!!!

min.68 - Ospina respinge un sut inselator al lui Aurier.

min.67 - Schimbare la ivorieni: iese Gradel, intra Kalou.

min.64 - GOOOL COLUMBIA!!! Rodriguez marcheaza cu o lovitura de cap sub bara, dupa un corner al lui Cuadrado!!!

min.60 - Schimbare la africani: iese Bony, intra vedeta Drogba.

min.59 - BARA COLUMBIA! Cuadrado are o actiune superba in partea dreapta, suteaza din unghi, iar portarul ivorian respinge in bara!

min.57 - Yepes intervine si-l blocheaza in ultimul moment pe Gradel.

min.56 - Bony incearca sa reia din 'foarfeca', dar rateaza executia.

min.55 - Zokora il faulteaza pe Cuadrado si vede cartonasul galben. Fundasul african va lipsi in urmatorul meci, cu Grecia.

min.53 - Schimbare la sud-americani: iese Ibarbo, intra Quintero.

min.52 - Yaya Toure trage pe langa poarta dintr-o lovitura libera de la 22 de metri.

min.51 - Cuadrado centreaza din dreapta, iar ivorienii resping cu greu.

min.49 - Ibarbo se descurca bine, dar e deposedat chiar in momentul sutului.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.43 - Gervinho intra periculos in careu, dar e blocat. Mingea ajunge la Gradel, care suteaza, dar din nou fundasii columbieni se descurca si indeparteaza pericolul.

min.36 - Zapata blocheaza un sut al lui Die.

min.34 - Yepes reia cu capul pe langa poarta.

min.31 - Aurier suteaza de la marginea careului, dar Ospina se intinde si retine.

min.28 - OCAZIE MONUMENTALA PENTRU COLUMBIA! Pe contraatac, Rodriguez centreaza perfect pentru Gutierrez, dar acesta da cu stangul in dreptul din pozitie de singur cu portarul!

min.24 - Tiote trimite peste poarta sud-americanilor.

min.17 - Barry prinde sutul de la distanta al lui Sanchez.

min.17 - Zokora are o interventie buna la o centrare a lui Cuadrado.

min.12 - Ospina respinge o centrare periculoasa a lui Yaya Toure.

min.9 - Cuadrado patrunde bine in partea dreapta, dar rateaza complet sutul.

min.6 - Actiune superba a columbienilor, incheiata cu un sut pe langa poarta al lui Gutierrez.

ora 19:00 - STARTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Nacional din Brasilia si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Dupa prima etapa, clasamentul in Grupa C arata astfel: 1. Columbia - 3 puncte, 2. Coasta de Fildes - 3 puncte, 3. Japonia - 0 puncte si 4. Grecia - 0 puncte.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

COLUMBIA: Ospina - Zuniga, Yepes, Zapata, Armero - Aguilar, Sanchez - Cuadrado, Rodriguez, Ibarbo - Gutierrez.

Antrenor: Jose Pekerman.

COASTA DE FILDES: Barry - Aurier, Bamba, Zokora, Boka - Toure, Tiote - Die, Gradel, Gervinho - Bony.

Antrenor: Sabri Lamouchi.

Arbitru: Howard Webb (Anglia).

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#rezultat Columbia Coasta de Fildes, #Columbia invinge Coasta de Fildes, #LIVE Columbia Coasta de Fildes, #Columbia Coasta de Fildes CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala