CM 2014: Belgia invinge SUA si se califica in sferturi

Miercuri, 02 Iulie 2014, ora 01:33
11847 citiri

Nationala Belgiei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale 2014 dupa o victorie fabuloasa, scor 2-1, in fata reprezentantivei Statelor Unite.

Europenii au avut nevoie de 120 de minute pentru a-i invinge pe americani, insa a fost un meci cu o multime de ocazii de poarta.

Belgienii, favoritii intalnirii, s-au instalat in jumatatea adversa din primele minute, insa de la primele actiuni de atac s-au lovit de excelentul portar Howard, probabil intr-una dintre cele mai bune zile din intreaga cariera.

Goalkeeperul american i-a blocat, rand pe rand, pe Origi, De Bruyne sau Vertonghen, pastrand tabela de marcaj "curata". Selectionata lui Klinsmann a avut cateva actiuni de contraatac timide, insa si in poarta Belgiei s-a aflat un Curtois in forma.

Partea secunda s-a disputat sub aceleasi auspicii, ba chiar se poate spune ca belgienii si-au consolidat dominatia teritoriala si au lansat un mic bombardament la poarta fabulosului Howard, acesta din urma fiind la un moment dat salvat si de bara.

Veteranul american a cedat abia in prelungiri. Lukaku, introdus in teren in minutul 90, a pasat bine pentru De Bruyne in careul advers, iar acesta, cu putin noroc, a deschis scorul cu un sut la coltul lung.

Dupa 10 minute rolurile s-au inversat, De Bruyne pasand pentru finalizarea lui Lukaku.

N-a fost finalul linistit pe care il asteptau belgienii pentru ca americanii au marcat prin Green si au fortat pana in ultima clipa.

Golul izbavitor nu a mai venit, asa ca Belgia s-a calificat in sferturile de finala, acolo unde va intalni Argentina lui Messi.

Intalnirea dintre Belgia si SUA a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.120+1 Final de meci. Belgia se califica in sferturi!

Min.118 Sut al lui Jones departe de poarta lui Curtois.

Min.114 Gafa uriasa a defensivei Belgiei, dar Curtois blocheaza fantastic si isi pastreaza echipa in avantaj!

Min.111 Schimbare Belgia: Chadli intra in locul lui Hazard.

Min.111 Howard are o noua interventie fabuloasa in fata lui Lukaku.

Min.109 Ce ocazie! Jones trimite pe langa poarta din centrul careului belgian!

Min.107 GOOOOOOOOOL SUA!!! Green inscrie pentru americani din pasa superba a lui Bradley!

Min.106 Incepe a doua repriza de prelungiri.

_____________________

Min.105+1 Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.105+1 Schimbare SUA: Green intra in locul lui Bedoya.

Min.105 GOOOOOOOL BELGIA! Contra ucigatoare a belgienilor, cu De Bruyne pasand pentru Lukaku, iar acesta il invinge pe Howard cu un sut fara preluare din 8 metri!

Min.102 Ies si americanii la atac, insa Alderweireld reuseste sa respinga in corner.

Min.97 Howard respinge sutul lui Lukaku.

Min.96 Sansa uriasa pentru belgieni, insa Vertonghen iroseste o faza extrem de periculoasa.

Min.93 GOOOOOOL BELGIA!!! Faza excelenta a lui Lukaku, pasa catre De Bruyne, care inscrie cu un sut la coltul lung!

Min.90 Incepe prima repriza a prelungirilor!

Schimbare Belgia: Lukaku intra in locul lui Origi.

________________

Min.90+3 Finalul timpului regulamentar de joc. Vom avea prelungiri!

Min.90+2 Americanii au o sansa uriasa de a da lovitura prin Wondolowski, insa acesta trimite peste poarta din 5 metri!

Min.90 Fabulos final! Howard respinge inca o data, de aceasta data la sutul lui Kompany.

Min.88 Hazard e lansat bine in careul advers, insa sutul sau se duce in plasa laterala!

Min.85 Incearca Origi un sut din afara careului, Howard respinge in corner!

Min.79 Howard intervine inca o data excelent, de aceasta data la sutul lui Howard.

Min.76 Ce ocazie! Mirallas scapa singur cu Howard, insa balonul sutat de el este respins incredibil in corner!

Min.74 Curtois retine sutul lui Dempsey.

Min.72 Schimbare SUA: Wondolowski intra in locul lui Zusi.

Min.70 Ce ocazie! Origi il ia la tinta pe Howard din 12 metri!

Min.68 Sut al lui Witsel din afara careului, insa balonul trece putin pe langa poarta.

Min.64 Suteaza Vertonghen de la distanta, Howard retine in doi timpi.

Min.61 Schimbare Belgia: Mirallas intra in locul lui Mertens.

Min.60 Ce ocazie! Origi centreaza bine, dar Mertens reia cu calcaiul pe langa poarta!

Min.57 Howard scoate excelent sutul lui Vertonghen.

Min.56 BARA BELGIA! Origi trimite excelent cu capul, dar bara se opune!

Min.53 Ce ocazie! Vertonghen centreaza in fata portii, acolo unde doi belgieni trec pe langa 1-0!

Min.47 Mertens trimite inselator cu capul, Howard scoate miraculos in corner!

Min.46 Incepe repriza secunda!

_________________

Min.45+3 Finalul primei reprize!

Min.45 Contra periculoasa a belgienilor, De Bruyne finalizand cu un sut destul de slab, retinut de Howard.

Min.42 Cartonas galben pentru Kompany.

Min.37 Incearca in continuare belgienii sa inscrie golul care i-ar putea califica in sferturi.

Min.34 Jones incearca un sut de la distanta, dar trimite pe langa poarta.

Min.33 Schimbare SUA: Yedlin intra in locul accidentatului Johnson.

Min.30 Origi se complica si iroseste un contraatac promitator al belgienilor.

Min.26 Inca o mare ocazie! Vertonghen scapa spre poarta americana, incearca o centrare, dar Beasley respinge excelent!

Min.23 Replica rapida a belgienilor. De Bruyne suteaza pe langa poarta din marginea careului.

Min.21 Ocazie buna pentru americani, dar Curtois intervine excelent la sutul lui Dempsey!

Min.18 Cartonas galben pentru Cameron.

INFO: Un spectator a patruns pe suprafata de joc si alearga nestigherit printre jucatori. Stewarzii nu intervin decat foarte tarziu!

Min.11 Belgienii sunt mai periculosi in aceste prime minute ale meciului.

Min.6 O prima incursiune americana, insa centrarea lui Beasley iese in afara terenului.

Min.1 Prima mare ocazie de poarta apartine Belgiei! Origi patrunde excelent, dar suteaza in Howard!

Min.1 Incepe partida!!!

ECHIPELE DE START

Belgia: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen, Witsel, De Bruyne, Fellaini, Hazard, Mertens, Van Buyten, Origi

Rezerve: Mignolet, Bossut, Vermaelen. Lukaku, Mirallas, Lombaerts, Dembele, Januzaj, Chadli, Ciman

Selectioner: Marc Wilmots

SUA: Howard - Gonzalez, Bradley, Besler, Beasley, Dempsey, Bedoya, Jones, Zusi, Cameron, Johnson

Rezerve: Guzan, Rimando, Yedlin, Brooks, Johannsson, Diskerud, Davis, Beckerman, Green, Altidore, Wondolowski, Chandler

Selectioner: Jurgen Klinsmann

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

INFO: Meciul se disputa pe stadionul Fonte Nova din Salvador si poate fi urmarit la TV pe postul TVR 1.

INFO: Belgia a castigat Grupa H cu maxim de puncte, in timp ce Statele Unite au incheiat pe locul secund in Grupa G.

INFO: Invingatoarea va intalni in sferturile de finala echipa care va castiga optimea Argentina - Elvetia.

Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
#Cupa Mondiala meciuri, #CM 2014 meciuri rezultate, #Belgia SUA Cm 2014 , #meciuri Cupa Mondiala