CM 2014: Argentina bate Belgia si se califica in semifinale

Sambata, 05 Iulie 2014, ora 20:55
6321 citiri

Argentina a castigat cu 1-0 partida disputata sambata cu Belgia, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia.

Unicul gol al intalnirii a venit chiar in startul meciului. In minutul 8, Higuain l-a invins pe Courtois cu un sut de la 15 metri.

Golul parca le-a turnat plumb in ghete belgienilor, care au fost doar o umbra a nationalei care a impresionat in grupe.

Cu Hazard invizibil, europenii s-au apropiat de poarta lui Romero doar gratie centrarilor din partea stanga ale lui Vertonghen.

Belgienii n-au jucat mai bine nici dupa ce Di Maria s-a accidentat si a fost inlocuit.

Repriza a doua a continuat in acelasi ritm, iar Argentina putea da din nou lovitura prin Higuain, insa bara s-a opus la sutul atacantului lui Napoli.

Pe final, meciul s-a incins iar belgienii au avut sansa lor, dar cea mai mare ocazie a venit tot din partea argentinienilor. Messi a scapat singur spre poarta lui Courtois, dar a tras direct in goalkeeperul lui Atletico Madrid.

In cele din urma, Argentina a invins la limita, dar suficient pentru a obtine biletele pentru semifinale, acolo unde va da piept cu Olanda sau Costa Rica.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre nationalele Argentinei si Belgia, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - Witsel suteaza putin peste poarta de la vreo 25 de metri.

min.90+5 - Lukaku centreaza in fata portii, unde Garay are o interventie fenomenala.

min.90+4 - Messi scapa singur cu Courtois, insa suteaza direct in goalkeeperul belgian. Ce ocazie pentru sud-americani!

min.90 - Vor fi cinci minute de prelungiri pentru aceasta repriza secunda.

min.87 - Courtois iese din poarta si retine din fata lui Palacio.

min.85 - De Bruyne suteaza, mingea e deviata si trece putin pe langa poarta.

min.84 - Zabaleta are o interventie fantastica in fata lui Fellaini, ramas singur in careul argentinian.

min.83 - Palacio trece de putin pe sub o centrare a lui Zabaleta.

min.81 - Muta si Sabella pentru ultima oara: iese Higuain, intra Gago.

min.75 - Ultima schimbare la belgieni: iese Hazard, intra Chadli.

min.75 - Biglia vede galbenul dupa un duel cu Vertonghen.

min.70 - Schimbare in nationala Argentinei: iese Lavezzi, intra Palacio.

min.68 - Alderweireld vede cartonasul galben dupa un fault la mijlocul terenului.

min.65 - Romero retine la o deviere spre propria poarta a lui Garay.

min.59 - Belgia trece pe langa egalare! Fellaini reia cu capul putin peste poarta lui Romero, dupa o centrare din stanga a lui Vertonghen.

min.58 - Dubla schimbare la belgieni: intra Lukaku si Mertens, ies Origi si Mirallas.

min.55 - BARA ARGENTINA! Higuain ia o actiune pe cont propriu, pacaleste un adversar si suteaza, dar mingea loveste bara transversala si se duce peste! Imensa ocazie pentru sud-americani.

min.54 - Courtois respinge cu dificultate un sut-centrare al lui Messi.

min.54 - Hazard intra urat la Biglia si vede cartonasul galben.

min.51 - Higuain suteaza, Van Buyten deviaza, iar mingea trece putin pe langa poarta.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.42 - Mirallas reia cu capul putin pe langa poarta argentinienilor.

min.41 - Garay are o interventie foarte buna in fata lui Hazard.

min.40 - Messi trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera de la 18 metri.

min.38 - Messi e faultat la marginea careului. Lovitura libera foarte periculoasa pentru sud-americani.

INFO: Meci slab facut de belgieni in prima jumatate de ora. Jucatorii antrenati de Mark Wilmots n-au reusit sa se apropie periculos de poarta lui Romero.

min.33 - Schimbare la argentinieni: iese Di Maria, accidentat, intra Enzo Perez.

min.28 - Messi ii da o pasa fantastica de aproape 50 de metri lui Di Maria, insa acesta suteaza in blocajul lui Kompany.

min.22 - Di Maria trimite cu calcaiul pentru Higuain, insa varful argentinian nu ajunge la minge.

min.17 - Garay respinge cu capul o centrare buna a lui Vertonghen.

min.13 - De Bruyne trimite mult pe langa poarta.

min.13 - Van Buyten blocheaza un sut al lui Lavezzi.

min.8 - GOOOL ARGENTINA!!! Higuain deschide scorul cu un sut de la 15 metri la coltul lung!!!

min.3 - Lavezzi centreaza din partea stanga, insa Kompany e la post si respinge.

ora 19:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Nacional din Brasilia si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: In optimi, Argentina a invins Elvetia dupa prelungiri, scor 1-0, in timp ce Belgia a invins SUA cu 2-1, tot dupa prelungiri.

INFO: Castigatoarea acestui sfert va fa piept in semifinale cu invingatoarea intalnirii dintre Olanda si Costa Rica, programata tot sambata seara.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Garay, Demichelis, Basanta - Biglia, Mascherano - Di Maria, Messi, Lavezzi - Higuain

Antrenor: Alejandro Sabella.

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Witsel, Fellaini - Origi, De Bruyne, Hazard - Mirallas.

Antrenor: Marc Wilmots.

Arbitru: Nicola Rizzoli.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Argentina calificare semifinale Cupa Mondiala, #rezultat Argentina Belgia, #Argentina invinge Belgia, #LIVE Argentina Belgia, #Argentina Belgia in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala