Spania a invins in prelungiri Olanda si a castigat Cupa Mondiala (Video)

Luni, 12 Iulie 2010, ora 00:00
13348 citiri

Spania a invins duminica seara Olanda, cu 1-0, si a castigat Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Cosmarul olandezilor a continuat si in finala disputata pe Soccer City din Johannesburg, unde batavii au pierdut cea de-a treia finala de Cupa Mondiala din istorie, dupa cele din 1974 si 1978.

De partea cealalta, a fost prima finala la Cupa Mondiala pentru Spania, care a devenit cea de-a 8-a nationala din istorie care se impune la un turneu final mondial.

Fara accidentati sau suspendati, cei doi antrenori au putut alinia cele mai bune formatii, iar partida se anunta foarte disputata. Cum avea sa si fie.

Prima repriza a inceput cu Spania la timona, care a ratat deschiderea scorului in doua randuri, prin Ramos: prima oara cu capul, iar a doua oara cu un sut din unghi.

Pana la pauza, s-au mai remarcat doar intrarile dure de ambele parti si o faza demna de cascadorii rasului, care se putea solda cu un gol de poveste in poarta lui Casillas, in urma unui gest fair-play.

Cea de-a doua repriza a adus mult mai mult fotbal si ocazii mai importante. Prima i-a aparinut lui Robben (min.62), care, angajat excelent de Sneijder, a ramas singur cu Casillas, dar n-a reusit sa-l invinga pe goalkeeperul spaniol.

Dupa numai 4 minute, spaniolii aveau sa rateze si ei o ocazie monumentala. Villa a sutat in Heitinga din 5 metri! Spaniolii au continuat sa rateze, iar peste 7 minute, Ramos a trimis cu capul, din pozitie ideala, mult peste poarta aparata de Stekelenburg.

Finalul primelor 90 de minute au adus doar o noua ratare a lui Robben, tot singur cu Casillas, si alte cateva interventii dure. 0-0 si echipele se pregateau de prelungiri.

Prelungiri in care a existat o singura echipa: Spania, care a trecut pe langa gol prin Fabregas, intrat dupa pauza, si trebuia sa aiba un penalti la un fault al lui Heitinga la Iniesta. Pana la urma, 0-0 si dupa prima repriza de prelungiri.

Repriza a doua de prelungiri a inceput cu eliminarea lui Heitinga (min.109), dupa o tinere la Iniesta. Howard Webb, care a avut o prestatie slaba, mai putea arata un cartonas rosu, lui Robben, pentru lovirea mingii dupa fluier, dar l-a iertat pe mijlocasul lui Bayern Munchen.

Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 117, de cel mai bun jucator al partidei, Andres Iniesta. Mijlocasul Barcelonei a punctat dupa ce-a primit o pasa de la Cesc Fabregas, in urma unei faze criticate dur de olandezi, care au solicitat un corner la o faza petrecuta cu cateva secunde mai devreme.

Olanda - Spania 0-1. O victorie meritata a ibericilor, care si-au confirmat, astfel, statutul de favoriti si care cuceresc inca un titlu dupa cel european din 2008.

Urmariti, mai jos, golul marcat de Iniesta:

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, finala Campionatului Mondial din Africa de Sud, in care s-au infruntat Olanda si Spania.

Desfasurarea partidei:

00.02 - min.122 - FINALUL INTALNIRII !!! OLANDA - SPANIA 0-1 !!! SPANIA ESTE NOUA CAMPIOANA MONDIALA !!!

min.120+1 - Galben pentru Xavi, dupa ce a lovit mingea dupa fluierul arbitrului.

min.120 - Doua minute de prelungire.

min.118 - Mathijsen protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.117 - GOOOL SPANIA !!! Iniesta inscrie, dupa ce a primit o pasa de la Fabregas !!!

min.115 - Sneijder executa o lovitura libera de la 30 de metri, mingea il loveste pe Fabregas si trece de putin pe langa poarta lui Casillas. Arbitrul nu acorda corner, desi era.

min.113 - Robben loveste mingea dupa fluierul arbitrului, dar Webb il iarta de cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, de cel rosu.

min.112 - Stekelenburg respinge o centrare a lui Xavi.

min.111 - van der Wiel il faulteaza pe Iniesta si vede cartonasul galben.

min.110 - Dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, Xavi trimite peste poarta lui Stekelenburg.

min.109 - Heitinga il tine pe Iniesta si vede cartonasul galben. Cum mai avea inca unul, il vede si pe cel rosu si este eliminat.

min.108 - Elia isi prelungeste prea mult mingea si rateaza o buna oportunitate.

min.106 - Ultima schimbare si la spanioli: iese Villa, intra Torres.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE DE PRELUNGIRI

--------------------------------------

min.105+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.105 - Un minut in plus de prelungire al primei reprize de prelungiri.

min.105 - Ultima schimbare la olandezi: iese van Bronckhorst, intra Braafheid.

min.104 - De la 16 metri, Fabregas trimite putin pe langa poarta batavilor.

min.101 - van Bronckhorst deviaza o minge sutata de Navas, care se duce in plasa laterala a portii olandeze.

min.99 - Schimbare la olandezi: iese De Jong, intra van der Vaart.

min.99 - van Bronckhorst il blocheaza in ultima secunda pe Iniesta.

min.96 - Mathijsen trimite cu capul peste poarta, in urma unui corner executat de Sneijder.

min.95 - Fabregas, singur singurel cu Stekelenburg, suteaza, dar portarul portocalei mecanice pune un picior salvator si respinge!

min.92 - Spaniolii cer penalti la un fault al lui Heitinga la Xavi, dar nu se acorda nimic. La reluare se observa ca Webb a luat decizia gresita! Trebuia sa fie penalti!

min.91 - Puyol il blocheaza pe Robben, care trecuse de doi spanioli.

INCEPE PRIMA REPRIZA DE PRELUNGIRI

------------------------

min.90+3 - Webb pune capat primelor 90 de minute. Urmeaza doua reprize de prelungiri a cate 15 minute fiecare.

min.90+2 - Sneijder incearca sa-l surprinda pe Casillas cu un sut de la 40 de metri, dar trimite multe pe langa.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.88 - Posesia mingii: Olanda - 44% / Spania - 56%.

min.86 - Schimbare la spanioli: intra Fabregas, iese Alonso.

min.84- Robben protesteaza si vede cartonasul galben.

min.84 - Robben ramane din nou singur cu Casillas, dar nu reuseste sa-l invinga nici de aceasta data.

min.81 - Sneijder are o interventie magistrala la Iniesta, care patrunsese periculos in careul olandezilor.

min.80 - Am intrat in ultimele 10 minute ale timpului regulamentar, iar Spania este din ce in ce mai insistenta.

min.78 - Iniesta il loveste fara minge pe van Bommel, dar scapa doar cu un avertisment din partea lui Webb.

min.77 - Ramos, nemarcat in careul olandezilor, trimite cu capul peste poarta din 6 metri! Mare ocazie ratata de fundasul lui Real Madrid!

min.77 - van der Wiel blocheaza bine un sut al lui Villa.

INFO: 84.500 de spectatori in tribunele stadionului Soccer City din Johannesburg.

min.76 - Villa reia gresit o minge centrata de Navas.

min.74 - Villa executa o lovitura libera de la 25 de metri peste poarta lui Stekelenburg.

min.70 - Schimbare la olandezi: iese Kuyt, intra Elia.

min.70 - OCAZIE MONUMENTALA A SPANIEI !!! Villa, din 5 metri, 'reuseste' cumva sa nu inscrie !!!

min.67 - Capdevilla il opreste neregulamentar pe van Persie si primeste cartonasul galben.

min.62 - RATARE INCREDIBILA A OLANDEI !!! Robben, angajat perfect de Sneijder, ramane singur cu Casillas, dar nu reuseste sa-l invinga pe goalkeeperul spaniolilor, care a avut o interventie de nota 10 !!!

min.61 - Kuyt centreaza, iar van Persie reia peste poarta aparata de Casillas.

min.60 - Prima schimbare a finalei: iese Pedro, intra Navas.

min.60 - Mathijsen respinge o centrare din stanga a lui Capdevilla.

min.56 - Galben si pentru Heitinga, dupa o intrare intarziata la Villa.

min.55 - Xavi executa periculos lovitura libera, mingea trecand de putin pe langa vinclul portii olandeze.

min.54 - Galben pentru van Bronckhorst, dupa faultul la Ramos.

min.54 - Ramos obtine o lovitura libera periculoasa de la 27 de metri.

min.52 - Casillas retine un sut al lui Robben, trimis de la vreo 25 de metri.

min.50 - van der Wiel, din pozitie buna, centreaza in fata portii, dar niciun coechipier nu e acolo.

min.48 - Capdevilla nu reuseste sa reia spre poarta lui Stekelenburg o minge trimisa cu capul de Puyol.

min.47 - Mathijsen agata excelent o minge care se ducea spre Xavi.

min.46 - Robben paseaza prea tare pentru van Persie si se iroseste o buna ocazie.

INCEPUTUL PARTII SECUNDE

--------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI RERPIZE

min.45+1 - Casillas scoate cu greu un sut din unghi al lui Robben.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - De la 40 de metri, Xavi trimite mult pe langa poarta batavilor.

min.42 - Sneijder il faulteaza dur pe Busquets, dar Webb il iarta.

min.38 - De la 22 de metri, Pedro suteaza pe langa poarta aparata de Stekelenburg.

min.37 - Mathijsen lufteaza intr-o pozitie ideala de a inscrie.

min.34 - INCREDIBIL !!! Casillas a fost foarte aproape de a primi un gol de 70 de la metri, la o minge trimisa cu fair-play inapoi de olandezi !!!

min.33 - Casillas se ciocneste cu Puyol, ambii resimtindu-se.

min.32 - Posesia mingii: Olanda - 44% / Spania - 56%.

min.31 - Villa nu se intalneste cu o pasa peste fundasii olandezi a lui Pedro.

INFO: Daca dadea rosu, cu siguranta Webb nu era tras la raspundere de nimeni. Intrare foarte dura a mijlocasului celor de la Manchester City.

min.28 - Webb mai arata un cartonas galben. De Jong este cel care-l primeste, dupa o intrare de K1 la Alonso.

min.24 - Casillas retine o centrare a lui Sneijder ce-l cauta pe Heitinga.

min.23 - Ramos il opreste neregulamentar pe Kuyt si primeste si el un cartonas galben.

min.22 - Intrare dura a lui van Bommel la Iniesta care se soldeaza cu un cartonas galben pentru mijlocasul olandez.

min.21 - Ramos respinge un corner executat bine de Robben.

min.20 - Olandezii paseaza in propria jumatate, incercand sa mai potoleasca jocul.

min.18 - Casillas retine mingea trimisa din lovitura libera de Sneijder.

min.17 - Puyol primeste si el cartonasul galben, dupa un fault la Robben.

min.15 - van Persie intra tare la Capdevilla si vede cartonasul galben.

min.14 - Spania domina clar acest inceput de meci, olandezii abia daca reusesc sa treaca de jumatatea terenului.

min.12 - Villa reia in plasa laterala a portii batavilor, dupa o centrare a lui Alonso.

min.11 - O noua mare ocazie a Spaniei! Heitinga respinge o minge sutata de Ramos, care l-a driblat usor pe van Bronckhorst!

min.9 - Xavi incearca sa-l angajeze in adancime pe Villa, dar Stekelenburg iese din poarta si retine din fata atacantului iberic.

min.8 - Kuyt suteaza usor si Casillas retine fara probleme.

min.5 - Stekelenburg scoate miraculos o minge trimisa cu capul de Ramos, iar apoi blocheaza o centrare a lui Pique. Mare ocazie a spaniolilor!

min.4 - van Bronckhorst il faulteaza dur pe Ramos, dar scapa fara cartonas.

min.3 - Villa scapa spre poarta olandezilor, dar este semnalizat in offside.

min.3 - Olandezii indeparteaza o centrare a lui Ramos, din dreapta.

min.1 - Busquets se resimte dupa o intrare tare a lui van Persie.

min.1 - Lovitura de start o au olandezii.

21:30 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Soccer City din Johannesburg.

INFO: Olanda si Spania n-au castigat niciodata Cupa Mondiala.

INFO: Selectionerii celor doua nationale, Bert van Marwijk, respectiv Vicente del Bosque au toti jucatorii valizi pentru aceasta finala.

INFO: Avancronica intalnirii o gasiti AICI.

ECHIPELE:

Olanda: Stekelenburg - van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst - van Bommel, de Jong - Robben, Sneijder, Kuyt - van Persie.

Antrenor: Bert van Marwijk.

Spania: Casillas - Ramos, Pique, Puyol, Capdevilla - Busquets, Alonso - Pedro, Xavi, Iniesta - Villa.

Antrenor: Vicente del Bosque.

Arbitrul: Howard Webb (Anglia).

Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
#Spania castigat Cupa Mondiala, #LIVE finala Olanda Spania, #finala CM2010 Olanda Spania, #finala Campionatului Mondial 2010 , #finala cm 2010