Rezultate din Cupa României: ce-au făcut UTA și Hermannstadt. ”Dublă” pentru Claudiu Keșeru

Miercuri, 09 Noiembrie 2022, ora 16:28
2041 citiri
Claudiu Keșeru

UTA şi FC Hermannstadt au obţinut victorii în deplasare, miercuri, în grupele Cupei României la fotbal.

UTA a dispus cu 3-1 de Gloria Buzău, în Grupa B, prin golurile marcate de Claudiu Keşeru (1, 25) şi Wesley Jobello (68), din penalty, în timp ce pentru formaţia de ligă secundă a înscris uruguayanul Ariel Lopez (16).

UTA venea după un egal cu FCSB (2-2), iar Gloria pierduse acasă cu FC Botoşani (0-1).

FC Hermannstadt a câştigat cu 3-2 meciul de la Baia Mare cu Minaur, în Grupa D. Croatul Matko Babic a reuşit o dublă (23, 55), iar Dragoş Iancu a marcat celălalt gol al sibienilor (51). Echipa de ligă secundă a punctat de două ori pe final, prin portughezul Muacir (88) şi David Simion (90+3).

FC Hermannstadt a pierdut primul meci din grupă (0-2 cu Universitatea Craiova), iar Minaur a remizat cu FC Argeş (0-0).

Rezultatele de miercuri:

Grupa B

Gloria Buzău - AFC UTA Arad 1-3 (1-2), Stadion Gloria - Buzău

Au marcat: Ariel Lopez (16), respectiv Claudiu Keşeru (1, 25), Wesley Jobello (68 - penalty).

Răzvan Matiş (Gloria) a ratat un penalty în min. 72 (a apărat Dragoş Balauru).

Cartonaş roşu: Erion Hoxhallari (UTA) 77.

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: George Suciu (Câmpia Turzii), Cosmin Vatamanu (Bucureşti); al patrulea oficial: Eduard Ioniţă (Tulcea)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Marin Iancu (Urziceni) - FRF

Grupa D

CS Minaur Baia Mare - AFC Hermannstadt 2-3 (0-1), Stadion ''Viorel Mateianu'' - Baia Mare

Au marcat: Muacir Abdul Pacheco Cassama (88), David Simion (90+3), respectiv Matko Babic (23, 55), Dragoş Iancu (51).

Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); arbitri asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj), Claudiu Şchiopeţ (Braşov); al patrulea oficial: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)

Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Teodor Biriş (Hunedoara) - FRF

Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare
Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii. La Ploieşti, gazdele...
Hermannstadt - FC Botoșani, meci decis în prelungiri de un gol marcat de echipa în inferioritate
Formaţia Hermannstadt a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii, în care a jucat peste 65 de minute în...