Pugilista Claudia Nechita a pierdut lupta pentru medalie la JO 2020. Decizie discutabilă a arbitrilor în favoarea țării-gazdă, Japonia

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 11:15
4800 citiri
Claudia Nechita

Claudia Nechita, singura reprezentantă a României în concursul de box feminin, a luptat miercuri pentru o medalie olimpică, în sferturile de finală ale categoriei 57 de kilograme.

Claudia Nechita a avut o misiune dificilă, cu atât mai mult cu cât adversara a fost favorita gazdelor din Japonia, pugilista Sena Irie.

În cazul unei victorii și a unei calificări în semifinale, Claudia Nechita ar fi avut asigurată medalia de bronz, la box neexistând confruntări pentru locurile 3-4.

Din păcate, deși n-a fost deloc inferioară adversarei, Nechita a trebuit să se recunoască învinsă (2-3), decizia arbitrilor fiind una extrem de discutabilă, în special în ceea ce privește prima repriză.

Desfășurarea LIVE:

*Românca e mai bună în repriza a treia, dar nu e de-ajuns. Decizia finală a arbitrilor e 3-2 pentru japoneză.

*Arbitrii i-au dat 5-0 japonezei în repriza secundă.

*Claudia pierde prima repriză, 2-3 în preferințele arbitrilor.

Borna impresionantă atinsă de rusul Medvedev la ATP Miami după calificarea în sferturi
Tenismanul rus Daniil Medvedev s-a calificat, marţi, în sferturi la Mastersul ATP de la Miami, el reuşind să obţină a 350-a victorie a carierei în faţa germanului Dominik Koepfer....
Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....