Umilință pentru Tătărușanu în Serie A. Cum s-a terminat partida Lazio - AC Milan

Marti, 24 Ianuarie 2023, ora 23:52
3936 citiri
Ciprian Tătărușanu

Echipa italiană Lazio Roma a învins marţi seara, pe teren propriu, formaţia AC Milan, scor 4-0, într-un meci din etapa a 19-a din Serie A. Românul Ciprian Tătăruşanu a fost titular în poarta milanezilor.

AC Milan îşi prelungeşte seria slabă din anul 2023, bifând al cincilea meci consecutiv fără victorie. De această dată milanezii au pierdut la scor pe Stadio Olimpico din Roma, cu Lazio. Milinkovic-Savic a deschis scorul rapid pentru gazde, în minutul 4. La pauză, Lazio a intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, după ce, la un şut al lui Marusic, balonul a trecut pe sub Tătăruşanu, a lovit bara, iar Zaccagni l-a împins în plasă. Era minutul 38. Scorul a fost majorat de Luis Alberto, din penalti, în minutul 67, şi tot Luis Alberto a oferit pasa decisivă pentru golul care a închis tabela, înscris în minutul 75 de Felipe Anderson.

Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan, iar Ştefan Radu a fost rezervă neutilizată la Lazio.

Lazio este pe locul 3 în Serie A, cu 37 de puncte, iar AC Milan – care taversează un moment de criză – se află pe locul secund, cu 38 de puncte.

Lider în Serie A este Napoli, cu 50 de puncte.

Lazio este adversara CFR Cluj în play-off-ul Conference League, partidele urmând să aibă loc la 16 şi 23 februarie.

Inter e campioana Italiei după ce s-a impus în Derby della Madonnina
Echipa italiană Inter Milano a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia AC Milan, în Derby della Madonnina. Cu această victorie Inter a devenit, matematic, campioana Italiei....
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....