Medalie după 36 de ani pentru România! Cine este performerul care a reușit asta

Duminica, 07 August 2022, ora 09:21
8312 citiri
Catalin Chirila a cucerit o medalie de argint FOTO facebook

Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de argint în proba de canoe simplu pe 500 metri la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax (Canada).

Chirilă a fost cronometrat cu timpul de 1 min 56 sec 51/100, fiind devansat de brazilianul Isaquias Santos, 1 min 54 sec 59/100. Al treilea a fost cehul Martin Fuksa, înregistrat cu timpul de 1 min 56 sec 79/100.

La canoe simplu 500 m, Cătălin a reușit să urce pe podium pentru prima dată la seniori în această probă.

E prima medalie la C1 500 m după 36 de ani de la argintul lui Aurel Macarencu.

Ultima medalie românească la Mondiale data din 2017, la Racice (Cehia), când Victor Mihalachi şi Leonid Carp au cucerit argintul la canoe dublu în proba de 500 m.

Cătălin Chirilă este calificat şi în finala de la canoe simplu pe 1.000 m, care va avea loc duminică.

Medalii pentru România la Campionatele Europene de box
Pugilistele române Lăcrămioara Perijoc şi Claudia Nechita şi-au asigurat medalii la Campionatele Europene de box de la Belgrad, marţi, după ce s-au calificat în semifinale. Perijoc,...
Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...