Dramatism total în Supercupa Europei, decisă la penalty-uri! Cine a câștigat trofeul

Joi, 12 August 2021, ora 00:54
14024 citiri

Chelsea, câştigătoarea Ligii Campionilor, a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins, miercuri, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, cu scorul de 6-5, după executarea loviturilor de departajare, echipa Villarreal, deţinătoarea Ligii Europa.

Chelsea a condus cu 1-0 la pauză, Villarreal a egalat în repriza a doua, scorul de 1-1 rămânând până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, "submarinul galben" a ratat de două ori, iar "albaştrii", o dată, astfel că echipa engleză s-a impus cu 6-5.

A marcat: Ziyech '27 / Gerard Moreno '73.

1-0, min. 27: Havertz a centrat pe jos de pe partea stângă, iar Ziech a reluat cu piciorul balonul în plasă, de la opt metri;

1-1, min. 73: Rudiger a degajat greşit un balon în picioarele unui adversar, mingea a ajuns la Dia, aproape de colţul careului mic, acesta a deviat-o fin, în spate, către Gerard Moreno şi atacantul a marcat cu un şut imparabil, din unghi, de la aproximativ nouă metri, peste portarul Mendy.

La loviturile de departajare au marcat: Azpilicueta, Marcos Alonso, Mount, Jorginho, Pulisic, Rudiger / Gerard Moreno, Estupinan, Moi Gomez, Raba, Foyth;

Au ratat: Havertz (şut apărat de Asenjo) / Mandi (şut apărat de Kepa), Albiol (şut apărat de Kepa).

Antrenorul Thomas Tuchel l-a introdus în minutul 119 pe portarul Kepa, în locul lui Mendy, special pentru loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele echipe:

Chelsea: Mendy (Kepa '119) - Zouma (Christensen '66), Chalobah, Rudiger - Kante (Jorginho '65), Kovacic - Hudson Odoi (Azpilicueta '82), Ziyech (Pulisic '43), Havertz, Marcos Alonso - Werner (Mount '65). Antrenor Thomas Tuchel;

Villarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinan '58) - Trigueros (Moi Gomez '71), Alberto Moreno (Morlanes '85), Capoue (Mario Gaspar '70) - Pino (Mandi '91), Gerard Moreno, Dia (Raba '86). Antrenor Unai Emery.

Cartonaşe galbene: Rudiger '44, Tuchel (antrenor) '45+1, Kepa (la penaltiuri) / Pino '61, Raba '119.

Arbitri: Sergei Karasev - Igor Demeshko, Maksim Gavrilin - Aleksei Kulbakov (toţi din Rusia);

Arbitru VAR: Marco Fritz (Germania).

Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....