Chelsea a castigat dramatic Liga Campionilor dupa loviturile de departajare

Duminica, 20 Mai 2012, ora 00:30
10355 citiri

Chelsea a castigat pentru prima data in istorie Liga Campionilor dupa ce a trecut la loviturile de departajare de Bayern Munchen, gazda finalei. Chelsea s-a impus cu 5-4 (1-1 pe durata timpului regulamentar).

Finala outsiderelor de la Munchen a inceput cu un usor avantaj de partea gazdelor generat de publicul fantastic care a luat cu asalt Allianz Arena.

Cu mari probleme in defensiva, Bayern a mizat pe acelasi cvartet ofensiv, avandu-i in avanposturi pe Robben, Ribery, Muller si Gomez.

De partea cealalta, Di Matteo a avut si el mari probleme de lot, insa a surprins cu adevarat in momentul in care l-a titularizat pe Bertrand, aflat la debutul in Liga Campionilor.

Oarecum previzibil, Bayern a dominat inca din startul meciului, incercand sa creeze superioritate numerica prin Ribery si Robben, care de multe ori au jucat in zone apropiate.

Cei doi jucatori de banda au jucat si rolul de play-makeri in primele 45 de minute, de la ei plecand toate fazele periculoase. Bayern a suferit insa din plin la finalizare.

Prima mare sansa a meciului s-a produs in minutul 22, cand, dupa o patrundere din band stanga, Robben a sutat la coltul stang, insa Cech a scos cu piciorul in corner.

Tot din banda stanga a venit si a doua mare sansa de gol din prima parte, in minutul 36. Muller a fost gasit excelent in centrul careului, a sutat frumos din prima, insa mingea s-a dus putin pe langa.

Presata tot mai intens, Chelsea a simtit ca nu poate rezista pe cartea defensivei si a iesit la joc, astfel ca in minutul 38 englezii au avut prima sansa, la un sut al lui Kalou retinut de Neuer.

Repriza s-a incheiat insa tot la poarta lui Cech, golgheterul Gomez irosind o sansa rarisima printr-un sut din 12 metri care s-a dus in peluza. Gomez era singur si avea toata poarta in fata.

Dupa pauza, Chelsea a revenit la tactica ultradefensiva si s-a asezat pe doua linii, in incercarea de a bloca atacurile gazdelor.

Pe masura ce timpul trecea, atacurile gazdelor deveneau tot mai lipsite de clarviziune, jucatorii se precipitau, iar publicul dadea semne de nemultumire.

Golgheterul de la Cupa Mondiala dn urma cu doi ani, Thomas Muller, parea ca o salveaza pe Bayern, cu un gol superb in minutul 83. Varful lui Bayern a reluat cu capul din sase metri, mingea a lovit pamantul, s-a izbit de transversala si a intrat in poarta.

Di Matteo a mutat insa imediat, trimitandu-l pe Torres pe teren, iar Chelsea si-a adus aminte ca stie si sa atace. Cand fanii lui Bayern sarbatoreau deja triumful, ivorianul Drogba, aflat la ultimul meci in tricoul lui Chelsea, s-a inaltat superb si a inscris cu o lovitura de cap sub transversala. Era minutul 88 si de aici pana la prelungiri a fost un simplu pas.

Dramatismul din finalul timpului regulamentar a continuat si in prelungiri, cand Bayern isi putea face viata usoara dintr-un penalty acordat in urma unui fault comis de Drogba asupra lui Ribery in minutul 94.

Ca si in campionat, Arjen Robben s-a dovedit a fi calaul lui Bayern, sutand slab in stanga lu Cech, iar portarul lui Chelsea a ghicit coltul. Robben mai ratase un penalty decisiv si in meciul cu Dortmund din campionat, care a trimis titlul catre Borussia.

Au urmat loviturile de departajare, unde bavarezii au fost din nou cu o mana pe trofeu dupa ce Mata a ratat, insa Ivica Olici si Schweinsteiger au clacat in momentul decisiv, iar Drogba a transformat penaltiul decisiv care i-a adus lui Chelsea primul trofeu al Ligii Campionilor din istorie.

BAYERN - CHELSEA 4-5

3-4 - Drogba inscrie si Chelsea castiga Liga Campionilor!

3-3 - Schweinsteiger trimite in bara si rateaza!

3-3 - Ashley Cole inscrie pentru Chelsea.

3-2 - Ivica Olici rateaza pentru Bayern.

3-2 - Lampard inscrie pentru Chelsea.

3-1 - Portarul Neuer inscrie pentru Bayern.

2-1 - David Luiz inscrie pentru Chelsea.

2-0 - Mario Gomez inscrie pentru Bayern.

1-0 - Mata rateaza cu un sut pe centrul portii.

1-0 - Lahm inscrie din penalty pentru Bayern!

Incep penaltiurile

120 - Final! Urmeaza penaltiurile!

117 - Robben iroseste o lovitura libera din marginea careului, trimitand in bratele lui Cech.

113 - Ce ocazie! Lahm centreaza in fata portii, dar Gomez e blocat in ultima clipa de Cahill!

111 - Cech retine dupa o centrare a lui Olici din banda stanga.

109 - Ce ocazie! Olici e gasit excelent in fata portii, insa loveste gresit mingea care se scurge prin fata portii. Van Buyten era liber in fata portii goale!

106 - Se reia jocul!

105 - Pauza!

101 - Chelsea tine bine de minge in aceste momente.

97 - Ivica Olici intra in locul lui Ribery.

94 - Ratare BAYERN! Robben rateaza penaltiul!

93 - Penalty pentru Bayern dupa un fault comis de Drogba la Ribery!

90 - Incepe prima repriza de prelungiri.

90+3 - Finalul timpului regulamentar. Urmeaza prelungiri.

90+3 - Drogba suteaza peste poarta de la 25 de metri.

90 - Robben suteaza din centrul careului, mingea este blocata.

90 - Trei minute suplimentare.

88 - GOL CHELSEA! Drogba se inalta superb la coltul scurt si reia cu capul sub transversala!

87 - Van Buyten intra in locul lui Muller.

86 - Luiz vede cartonasul galben.

84 - Torres intra in locul lui Kalou.

83 - GOL BAYERN! Muller se inalta si inscrie cu o lovitura de cap! Mingea atinge transversala si intra in poarta!

82 - Ashley Cole vede cartonasul galben.

81 - Chelsea a inceput sa traga de timp.

79 - Muller primeste la 12 metri, dar trage defectuos, mult pe langa!

76 - Ribery patrunde periculos, dar obtine doar un corner.

74 - Malouda intra in locul lui Bertrand.

73 - Contento salveaza din fata portii la o centrare a lui Drogba.

73 - Robben trage din marginea careului in bratele lui Cech.

71 - De cateva minute se joaca doar la poarta lui Chelsea, echipa asezata pe doua linii.

68 - Robben patrunde frontal, dar sutul sau este blocat.

64 - Ribery trage pe langa poarta din 20 de metri.

63 - Contraatac pentru gazde, Scweinsteiger e in partea dreapta, dar centrarea se duce in bratele lui Cech.

60 - Robben primeste in centrul careului, dar trage in blocajul lui Cole.

57 - Kroos trimite un nou sut din afara careului, mingea trece peste poarta.

54 - GOL ANULAT Bayern! Ribery inscrie din fata portii dupa un sut al lui Robben, dar este in ofsaid si golul e anulat!

52 - Drogba suteaza surprinzator de la 30 de metri, dar mingea se duce pe langa.

49 - Kroos trimite o bomba din afara careului, Luiz respinge in corner.

49 - Robben scapa singur spre poarta, dar Cole il ajunge din urma si il blocheaza.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

42 - Ce ratare! Gomez preia excelent in careu, scapa in pozitie de sut, dar trage lamentabil, mult peste!

40 - Ribery suteaza defectuos, mingea ajunge la Muller, insa nici acesta nu se descurca.

38 - Ocazie buna si pentru Chelsea! Sutul lui Kalou la coltul scurt e scos de Neuer!

37 - Ce ocazie! Muller reia superb din centrul careului, insa mingea se duce putin pe langa!

35 - Mata suteaza din lovitura libera din marginea careului peste poarta.

32 - Bosingwa intra tare la Ribery, dar nu vede cartonasul galben.

30 - Lovitura libera pentru Bayern, din marginea careului. Robben trage insa in zid, in blocajul lui Drogba.

26 - Inca o centrare periculoasa in careul lui Chelsea, dar Gomez nu ajunge la minge.

22 - Sansa mare! Robben patrunde superb in careu, trage periculos, dar Cech scoate miraculos de langa bara.

20 - Bosingwa loveste gresit o minge in propriul careu, care se duce in corner. Faza fixa ramane fara rezultat.

18 - Inceput extrem de echilibrat de meci, cu un usor avantaj de partea gazdelor.

14 - Gomez reia cu capul peste poarta din centrarea lui Ribery.

12 - Ribery se resimte dupa un duel cu Kalou, dar poate continua jocul.

9 - Robben scapa pe contraatac, insa sutul sau cu efect se duce mult peste poarta.

8 - Drogba scapa singur in banda dreapta, dar centrarea sa este imprecisa.

6 - Schweinsteiger primeste bine la marginea careului, dar sutul sau este deviat intr-un corner ramas fara rezultat.

3 - Schweinsteiger vede cartonasul galben pentru un hent.

1 - Fluier de start!

Chelsea: Cech - Bosingwa, Luiz, Cahill, A. Cole - Mikel, Lampard - Bertrand, Mata, Kalou - Drogba

Rezerve: Turnbull, Ferreira, Essien, Romeu, Malouda, Torres, Sturridge

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Tymoschuck, Contento - Kroos, Schweinsteiger - Robben, Muller, Ribery - Gomez

Rezerve: Butt, Van Buyten, Rafinha, Usami, Pranjic, Petersen, OlicChelsea: Cech - Bosingwa, Luiz, Cahill, A. Cole - Mikel, Lampard - Bertrand, Mata, Kalou - Drogba

Partida va fi arbitrata de portughezul Pedro Proenca, aflat la prima finala din cariera. El va fi ajutat de Bertino Miranda si Ricardo Santos, alaturi de Manuel de Sousa si Duarte Gomes.

Bayern Munchen are patru finale ale Ligii Campionilor castigate, ultima in 2001, si alte patru pierdute, ultima in 2010.

In schimb, Chelsea se afla la a doua finala, dupa ce pe precedenta a pierdut-o in 2008.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Bayern Chelsea Live, #Bayern Chelsea in direct, #Bayern Chelsea en direct, #Finala Ligii Campionilor, #Champions League final , #Champions League