Surprize in Liga Campionilor: Manchester United o elimina dramatic pe PSG. AS Roma, eliminata in prelungiri

Joi, 07 Martie 2019, ora 00:40
18877 citiri

Manchester United a reusit surpriza serii in Liga Campionilor, dupa ce a eliminat-o, in deplasare, pe Paris Saint Germain.

Invinsa in tur, pe teren propriu, cu 0-2, United parea condamnata la eliminare, mai ales ca venea la Paris fara 10 jucatori, printre care Pogba, Herrera, Martial, Mata, Matic si Sanchez!

Britanicii s-au impus, insa, cu 3-1 si avanseaza in sferturile de finala gratie golurilor mai multe inscrise in deplasare.

Golul calificarii a venit tocmai in minutul 90+4, atunci cand Rashford a transformat un penalti dictat pentru un hent in careu al lui Kimpembe.

Celelalte goluri ale lui United au fost marcate de belgianul Lukaku, in minutele 2 si 30. Singura reusita a gazdelor a fost reusita de Bernat, in minutul 12.

In celalalt meci al serii, FC Porto a eliminat-o pe AS Roma in prelungiri, cu un gol dictat cu ajutorul VAR-ului si transformat in minutul 117.

A fost 3-1 pentru portughezi, dupa ce in tur Roma s-a impus pe Olimpico cu 2-1.

Rezultatele inregistrate miercuri seara in Liga Campionilor:

PSG - Manchester United 1-3 (Bernat '12 / Lukaku '2 si '30, Rashford '90+4 - penalti)

in tur: 2-0

FC Porto - AS Roma 3-1 (Soares '26, Marega '53, Telles '117 - penalti / De Rossi '37 - penalti)

in tur: 1-2

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciurilor programate miercuri seara in mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor:

FINAL la Porto - Roma: Portughezii inscriu in prelungiri si merg in sferturi.

min.117, GOOOL la Porto - AS Roma: Telles inscrie de la 11 metri si Porto e foarte aproape de calificarea in sferturi.

min.115, penalti la Porto - AS Roma: Florenzi il trage in careu pe Fernando, iar arbitrul dicteaza penalti dupa ce consulta VAR-ul.

PRELUNGIRI la Porto - AS Roma: Portughezii se impun cu 2-1 in timpul regulamentar si vom avea prelungiri.

FINAL la PSG - Manchester United: Britanicii, cu 10 jucatori indisponibili, se impun cu 3-1 la Paris si obtine o calificare la care nimeni nu mai spera!

min.90+4, GOOOL la PSG - Manchester United: Rashford il invinge pe Buffon de la punctul cu var si Manchester United merge in sferturile de finala!

min.90+1, PENALTI la PSG - Manchester United: Arbitrul dicteaza penalti dupa ce consulta VAR-ul, la un hent in propriul careu al lui Kimpembe. Trupa lui Solskjaer e pe punctul de a produce o surpriza uriasa.

min.56, gol anulat la PSG - Manchester United: Di Maria inscrie, insa golul e anulat pentru offside.

min.52, GOOOL la Porto - AS Roma: Gazdele trec din nou in avantaj, Marega marcand din cativa metri dupa o centrare perfecta a lui Corona!

min.37, GOOOL la Porto - AS Roma: De Rossi executa si transforma lovitura de pedeapsa, iar scorul devine egal!

min.36, PENALTI la Porto - AS Roma: Arbitrul arata punctul cu var dupa un fault comis de Militao in propriul careu asupra lui Perotti!

min.30, GOOOL la PSG - Manchester United: Buffon respinge gresit la un sut de la distanta, iar Lukaku ii duce din nou in avantaj pe britanici!

min.26, GOOOL la Porto - AS Roma: Soares deschide scorul cu o reluare din 5 metri!

min.12, GOOOL la PSG - Manchester United: Mbappe centreaza excelent in fata portii, iar Bernat indeplineste o simpla formalitate!

min.2, GOOOL la PSG - Manchester United: Lukaku profita de o eroare a lui Kehrer si deschide scorul la Paris dupa numai cateva secunde!

ora 22:00 - Au inceput cele doua intalniri. Va vom tine la curent cu cele mai importante faze.

PSG: Buffon - Thiago Silva, Kimpembe, Kehrer - Dani Alves, Verratti, Marquinhos, Bernat - Draxler, Mbappe, Di Maria.

Antrenor: Thomas Tuchel.

Manchester United: De Gea - Bailly, Smalling, Lindelof - Young, McTominay, Fred, Pereira, Shaw - Rashford, Lukaku.

Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

----------

FC Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles - Otavio, Danilo, Herrera, Corona - Marega, Soares.

Antrenor: Sergio Conceicao.

AS Roma: Olsen - Karsdorp, Manolas, Marcano, Juan Jesus - Nzonzi, De Rossi - Zaniolo, Perotti, Kolarov - Dzeko.

Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Sezonul trecut, trofeul Ligii Campionilor a fost castigat de Real Madrid.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#LIVE meciuri Liga Campionilor, #PSG Manchester United rezultat, #Porto Roma rezultat , #rezultate Champions League