S-au stabilit semifinalele Ligii Campionilor. Tottenham se califica dupa un meci nebun, Liverpool castiga la scor

Miercuri, 17 Aprilie 2019, ora 23:55
18477 citiri

Miercuri seara am aflat programul celor doua semifinale ale Ligii Campionilor, dupa ce au avut loc si ultimele doua partide din mansa retur a sferturilor de finala.

Semifinalele Ligii Campionilor din acest sezon sunt urmatoarele: Tottenham - Ajax Amsterdam si FC Barcelona - Liverpool.

Prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc pe 30 aprilie si 1 mai, iar returul va fi programat pe 7 si 8 mai.

Rezultatele inregistrate miercuri seara:

MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 4-3 (Sterling '4, '21,, Silva '12, Aguero '59 / Son '7, '10, Llorente '73) (in tur 0-1)

FC PORTO - LIVERPOOL 1-4 (Militao '69 / Mane '28, Salah '65, Firmino '77, Van Dijk '84) (in tur 0-2)

In cel mai asteptat meci al serii, Manchester City si Tottenham au oferit un meci nebun, din care formatia lui Pochettino a iesit castigatoare.

Dupa ce a castigat meciul tur cu 1-0, Tottenham s-a vazut nevoita sa scoata mingea din poarta dupa doar patru minute, in urma unei reusite a lui Sterling.

Tottenham nu a cedat insa, iar pana in minutul 10 a intors rezultatul, dupa dubla sud-coreeanului Son.

Nebunia de pe teren a continuat, iar City a reusit si ea sa intoarca rezultatul si sa faca 3-2. Mai intai, Bernardo Silva a sutat la coltul scurt in minutul 11, pentru ca Sterling sa reuseasca dubla in minutul 21 cu un sut din unghi.

Un meci bun a facut si Kevin De Bruyne, care a dat a treia sa pasa decisiva in minutul 59, catre Aguero, care a finalizat cu un sut violent.

Tottenham nu a cedat insa, iar in minutul 73 Llorente a reusit sa marcheze golul care a trimis-o pe Spurs in semifinale.

Minutul 90+3 a oferit cel mai controversat moment al meciului, intrucat Sterling a marcat golul de 5-3, tot stadionul a erupt, dar reusita a fost anulata dupa ce din cabina VAR arbitrului i s-a transmis ca faza a fost precedata de o pozitie de ofsaid la Aguero. Cei de la City au protestat vehement la aceasta faza, dar scorul a ramas neschimbat.

In cealalta partida a serii, Liverpool s-a calificat fara probleme in fata celor de la FC Porto.

Echipa lui Klopp castigase cu 2-0 prima mansa si pornea ca mare favorita. Porto a mizat totul pe cartea atacului, a sutat din toate pozitiile, dar cei care au inscris au fost tot cei de la Liverpool.

Salah l-a gasit excelent pe Mane in careu in minutul 26, iar acesta nu a iertat din fata portii.

Din minutul 65 s-a facut 2-0, dupa ce Salah a finalizat excelent o pasa extraordinara a lui Alexander-Arnold.

Porto a redus din diferenta in minutul 69, cand Militao s-a inaltat excelent in careu si a punctat cu capul. Liverpool a continuat insa sa pastreze ritmul si a facut 3-1 in minutul 77, prin Firmino, pentru ca Van Dijk sa duca scorul la 4-1 sapte minute mai tarziu.

Desfasurarea meciurilor:

90+5 - Final pe ambele stadioane! Tottenham si Liverpool se califica in semifinale!

90+3 - GOL ANULAT CITY!!! Sterling inscrie golul de 5-3, dar reusita este anulata dupa ce arbitrului i s-a comunicat prin VAR ca Aguero ar fi fost in pozitie de ofsaid!!!

84 - GOL LIVERPOOL! Britanicii inscriu din nou in meciul cu Liverpool, prin Van Dijk, cu o lovitura de cap!

77 - GOL LIVERPOOL!!! Firmino marcheaza un gol frumos si spectacolul continua la Porto!

73 - GOL SPURS!!! Llorente inscrie dupa o lovitura de la colt, cu o reluare din fata portii cu soldul!!! Tottenham e calificata la acest scor!

69 - GOL PORTO! Portughezii inscriu in meciul cu Liverpool prin Militao, cu o lovitura de cap imparabila!

65 - GOL LIVERPOOL! Britanicii fac 2-0 in meciul cu Porto dupa o reusita a lui Salah, cu un sut plasat pe jos langa bara.

59 - GOL CITY!!! Aguero trimite un sut bomba din unghi si face 4-2 pentru City in meciul cu Spurs!!! City e calificata la acest scor!

57 - Ocazie mare pentru Spurs! Llorente reia cu capul din cativa metri, dar Ederson pareaza excelent.

50 - Ocazie uriasa pentru City! Lloris intervine excelent si scoate la sutul lui Sterling, iar apoi Silva nu reuseste sa bage mingea in poarta!

46 - Se reiau meciurile!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

28 - GOL LIVERPOOL! Mane deschide scorul pentru britanici dupa o pasa excelenta a lui Salah si transeaza soarta calificarii!

21 - GOL CITY!!! Sterling marcheaza din nou in meciul cu Tottenham, cu o reluare din unghi, dupa o centrare din partea dreapta!!!

15 - In meciul de la Porto, gazdele domina in startul meciului, dar lipsesc ocaziile mari.

12 - GOL CITY!!! Bernardo Silva egaleaza in acest meci nebun cu un sut pe jos din sase metri!!!!

10 - GOL TOTTENHAM!!! Son face dubla cu un sut minunat din 15 metri direct langa bara!!!

7 - GOL TOTTENHAM!!! Spurs egaleaza in meciul cu City dupa un sut trimis de Son din marginea careului!!! Portarul Ederson putea fae mai mult la aceasta faza!

4 - GOL CITY!!! Sterling deschide scorul in meciul cu Tottenham cu un sut superb la coltul lung dupa o actiune individuala!

1 - Au inceput cele doua meciuri!

Echipele de start Manchester City - Tottenham:

Manchester City: Ederson, Laporte, Mendy, Walker, Kompany, Silva, Gundogan, De Bruyne, B Silva, Sterling, Aguero

Tottenham: Lloris, Rose, Vertonghen, Trippier, Alderweireld, Eriksen, Alli, Son, Lucas, Sissoko, Wanyama

Echipele de start FC Porto - Liverpool:

FC Porto: Casillas, Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles, Corona, Danilo, Herrera, Brahimi, Otavio, Marega

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Milner, Salah, Mane, Origi

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look Sport.

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Rezultate Liga Campionilor, #Liga Campionilor LIVE, #Manchester City Tottenham Live, #Porto Liverpool Live , #rezultate Champions League