Monaco produce surpriza si o elimina pe Manchester City din Liga Campionilor, dupa o noua partida fantastica

Miercuri, 15 Martie 2017, ora 23:35
14166 citiri

AS Monaco a reusit marea surpriza miercuri seara si a eliminat-o in optimile de finala ale Ligii Campionilor pe Manchester City.

Dupa un incredibil 3-5 in tur, liderul din Franta a castigat pe teren propriu cu 3-1 si s-a calificat in sferturi gratie golurilor mai multe marcate in deplasare.

Fara Falcao (accidentat) si Glik (suspendat), trupa 'nebuna' a portughezului Leonardo Jardim a facut un nou meci memorabil si ajunge intre primele 8 echipe din Europa pentru a doua oara in ultimii trei ani.

Ca si-n turul de la Manchester, monegascii au inceput mai bine, iar la pauza aveau deja un avantaj de doua goluri.

Dupa numai cateva minute de la startul meciului, pustiul minune Mbappe a deschis scorul cu o reluare din apropiere, in urma unei centrari a lui Bernardo Silva.

Golul cu numarul doi i-a apartinut lui Fabinho, care a inscris cu un sut de la 10 metri, la capatul unei centrari ca la carte a lui Mendy.

2-0 dupa o prima repriza in care 'cetatenii' n-au trimis nicio minge pe sau spre poarta lui Subasici.

Dupa pauza, trupa lui Guardiola s-a aruncat in atac, in timp ce Monaco a facut pasul in spate, iar Sane a facut 2-1 in minutul 71, cu o reluare din apropiere, dupa ce, in prima faza, Subasic a parat sutul lui Sterling.

Doar 6 minute a durat insa bucuria britanicilor, pentru ca Bakayoko a reluat superb cu capul la o centrare a lui Lemar si a calificat-o pe Monaco in sferturi, dupa o dubla fantastica, cu 12 goluri marcate.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre AS Monaco si Manchester City, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII! Monaco o elimina pe Manchester City!

min.90+1 - Ultima schimbare facuta de Jardim la Monaco: Dirar ii ia locul lui Germain.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.90 - Germain il faulteaza pe Kolarov si primeste cartonasul galben.

min.89 - City n-a mai reusit sa se apropie periculos de poarta oaspetilor si e la doar cateva minute de o eliminare neasteptata.

min.84: In sfarsit o schimbare si la City: iese Clichy, intra Iheanacho.

INFO: Doar 16.000 de spectatori asista la aceasta superba partida, pe micutul stadion Stade Louis II.

INFO: Guardiola n-a facut nicio schimbare. Si ne aflam in minutul 83, iar echipa sa e la cateva minute distanta de a fi eliminata din optimile Ligii Campionilor.

min.81 - O noua schimbare la Monaco: iese Mbappe, intra Moutinho.

INFO: In acest moment, scorul la general e 6-6, insa Monaco merge mai departe pentru ca a marcat mai multe goluri in deplasare.

min.77 - GOOOL AS MONACO!!! Bakayoko reface diferenta de doua goluri, cu o lovitura de cap dintr-o centrare venita de la Lemar!!!

min.74 - Sterling vede un cartonas galben dupa un fault asupra lui Bernardo Silva.

INFO: La acest scor, City e echipa calificata in sferturile Ligii Campionilor.

min.71 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Sane reduce din diferenta cu o reluare din apropiere dupa ce, in prima faza, Subasic a parat sutul lui Sterling!!!

min.70 - Prima schimbare la Monaco: intra Toure, iese Raggi.

min.67 - Sane trimite pe langa poarta gazdelor. Presiunea lui City creste de la minut la minut.

min.65 - Subasic intervine la un sut trimis de Aguero. In sfarsit, City suteaza pe spatiul portii.

min.62 - O prima ocazie importanta pentru City. Aguero primeste de la Sane, dar nu nimereste spatiul portii.

min.61 - Sutul lui Sterling e blocat de Raggi.

INFO: Pare de necrezut, dar trupa lui Guardiola inca n-a reusit sa trimita vreun sut pe sau spre poarta monegascilor.

min.59 - Bakayoko intra tare la Fernandinho si vede si el cartonasul galben.

min.57 - Kevin de Bruyne il faulteaza pe Fabinho si primeste cartonasul galben.

min.55 - Sagna blocheaza un sut trimis de pustiul minune Mbappe. Cu siguranta o sa auzim multi ani de acum incolo despre acest atacant francez in varsta de doar 18 ani.

min.55 - City a inceput mai hotarata aceasta repriza, dar fara sa puna in pericol poarta aparata de Subasic.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

INFO: In acest moment, scorul general este 5-5, dar Monaco ar merge mai departe gratie golurilor marcate in deplasare.

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

INFO: City n-a tras niciun sut pe/spre poarta lui Monaco in aceasta prima repriza.

min.44 - Stones respinge o centrare periculoasa a aceluiasi Mendy, cel mai bun jucator al primei reprize.

min.39 - Kolarov blocheaza un sut periculos al lui Fabinho.

min.35 - Monaco joaca de-a dreptul incantator, cu Thomas Lemar si Benjamin Mendy dirijand jocul.

min.31 - Jemerson reuseste sa-l blocheze pe Aguero.

INFO: La acest scor, AS Monaco e echipa care merge in sferturi.

min.29 - GOOOL MONACO!!! Fabinho dubleaza avantajul gazdelor cu o reluare de la 10 metri, venita dupa o centrare excelenta a lui Mendy!!!

min.23 - Kolarov intervine bine la o reluare cu capul a lui Germain.

min.19 - De Bruyne centreaza, dar niciun coechipier nu reuseste sa ajunga la minge.

min.18 - Germain trimite peste poarta britanicilor cu un sut din afara careului.

min.11 - Sagna il faulteaza pe Bernardo Silva si vede cartonasul galben.

INFO: In acest moment, scorul la general e 5-4 in favoarea 'cetatenilor'.

min.8 - GOOOL MONACO!!! Mbappe deschide scorul din cativa metri, dupa o pasa a lui Bernardo Silva!!!

min.7 - O prima ocazie pentru gazde. Sutul lui Mbappe e scos de Caballero.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

INFO: In tur, City s-a impus pe teren propriu cu 5-3, la capatul unui joc fantastic, poate unul dintre cele mai frumoase din istoria fotbalului.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe Dolce Sport 1.

ECHIPELE:

AS MONACO: Subasic - Sidibe, Raggi, Jemerson, Mendy - Fabinho, Bakayoko, Lemar - Bernardo Silva, Germain (c), Mbappe.

Rezerve: De Sanctis, Jorge, Dirar, Moutinho, Cardona, Diallo, Toure.

Antrenor: Leonardo Jardin.

MANCHESTER CITY: Caballero - Sagna, Stones, Clichy, Kolarov - Sane, Fernandinho, David Silva (c) - De Bruyne, Aguero, Sterling.

Rezerve: Bravo, Zabaleta, Navas, Delph, Otamendi, Toure, Iheanacho.

Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#LIVE Monaco Manchester City, #direct Monaco Manchester City, #Monaco City Liga Campionilor , #rezultate Champions League