Liverpool se califica in finala Ligii Campionilor dupa un meci spectaculos la Roma in care a fost invinsa

Miercuri, 02 Mai 2018, ora 23:37
18722 citiri

Liverpool s-a calificat in finala Ligii Campionilor, chiar daca a pierdut mansa retur cu AS Roma, scor 2-4. In prima mansa, Liverpool a castigat cu 5-2 si merge in finala cu scorul 7-6 la general.

AS Roma avea nevoie de o minune in meciul de miercuri seara, insa a inceput cum nu se putea mai prost. Nainggolan a gresit o minge la mijlocul terenului in minutul 8, iar Liverpool a plecat pe contraatac si a deschis scorul prin Mane.

Italienii au egalat totusi in minutul 15, dupa autogolul lui Milner, care a fost lovit in cap de minge la o degajare a lui Lovren.

Liverpool a trecut iarasi in atac in minutul 26, cand Wijnaldum a profitat de o alta gafa in defensiva italienilor si a punctat cu o lovitura de cap.

In partea secunda, Roma a inceput in forta si a reusit egalarea in minutul 52, prin Edin Dzeko, iar apoi formatia lui Di Francesco s-a aruncat in atac.

Cengiz Under, El Shaarawy si Dzeko au ratat sanse uriase, AS Roma a avut si un penalti neacordat, dar italienii au marcat abia in minutul 86 prin Nainggolan, cu un sut superb din afara careului.

Al patrulea gol a venit abia in minutul 93, dintr-un penalti transformat tot de Nainggolan, insa totul a fost prea tarziu pentru Roma, care a fost nevoita sa se multumeasca doar cu o victorie de palmares.

Liverpool s-a calificat astfel in finala Ligii Campionilor, unde o va intalni pe Real Madrid, pe 26 mai, la Kiev.

AS ROMA - LIVERPOOL 4-2

90+4 - Final de meci! Arbitrul opreste imediat jocul dupa marcarea golului, italienii sunt revoltati! Liverpool se califica in finala Ligii Campionilor!

90+3 - GOL ROMA! Nainggolan inscrie din penalti! Mai sunt cateva zeci de minute si Roma mai are nevoie de un gol!

90+3 - Penalti pentru Roma dupa un hent al lui Klavan!

90 - 3 minute suplimentare.

86 - GOL ROMA! Nainggolan suteaza puternic de la distanta, mingea loveste bara si intra in poarta! Italienii mai au nevoie de doua goluri fara sa primeasca pentru a duce meciul in prelungiri.

84 - Robertson si Manolas vad cartonasul galben.

83 - Schimbare Liverpool: Klavan intra in locul lui Mane.

80 - Dzeko reia spectaculos din 12 metri, insa trimite mingea pe langa poarta.

75 - Schimbare Roma: Antoncuci intra in locul lui El Shaarawy.

70 - Schimbare Roma: Gonalons intra in locul lui De Rossi.

69 - Ce ocazie!!! Firmino trage din unghi, dar mingea este respinsa de Alisson!

66 - Ce ocazie!!! Dzeko primeste intr-o pozitie buna, dar sutul sau trece pe langa poarta!

62 - Ce ocazie!!! El Shaarawy suteaza din fata portii, insa mingea e deviata in corner, cu mana, dar nu se acorda penalti! Mare sansa irosita de italieni.

60 - Ce ocazie! Under deviaza periculos, dar mingea este retinuta de Karius!

57 - Dzeko trimite cu capul peste poarta dupa o centrare din lovitura libera.

54 - Schimbare Roma: Cengiz Under intra in locul lui Pellegrini.

52 - GOL ROMA!!! Dzeko inscrie din fata portii dupa un sut respins gresit!

50 - Mane patrunde periculos in careu, dar centreaza imprecis.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

40 - El Shaarawy patrunde in careu si cere penalti, dar jocul continua.

35 - Ocazie mare pentru Roma! El Sharaawy ia o actiune pe cont propriu, dar sutul sau loveste bara laterala!

26 - GOL LIVERPOOL! Wijneldum inscrie cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o respingere gresita a lui Dzeko!!!

25 - Ce ocazie!!! Robertson patrunde excelent in banda stanga, dar sutul lui Mane e scos superb de Alisson in corner.

16 - Mane trage din marginea careului putin pe langa poarta.

15 - AUTOGOL LIVERPOOL! AS Roma egaleaza dupa unul dintre cele mai ciudate goluri vazute in Liga Campionilor! Lovren degajeaza din fata portii in capul lui Milner, iar mingea intra in poarta!!!

14 - Salah trage din marginea careului, fara probleme pentru Alisson.

8 - GOL LIVERPOOL! Nainggolan greseste o minge la centrul terenului, Liverpool pleaca pe contraatac, iar Mane inscrie cu un sut puternic!

6 - Florenzi trage puternic de la 30 de metri, mingea trece pe langa poarta.

4 - Roma incepe in forta, dar Liverpool se apara bine in startul meciului.

1 - A inceput meciul!

Info:

AS Roma: Alisson - Florenzi, Fazio, Manolas, Kolarov - Naingollan, De Rossi - Pellegrini, Schick, El Shaarawy - Dzeko

Liverpool: Karius; Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson; Henderson, Wijnaldum, Milner; Salah, Mane, Firmino

In prima mansa, Liverpool s-a impus cu 5-2 si porneste cu prima sansa.

In finala Ligii Campionilor este deja calificata Real Madrid, care a trecut de Bayern Munchen.

Finala Ligii Campionilor va avea loc pe 26 mai, de la ora 21:45, la Kiev.

Meciul este televizat de Pro TV, Telekom Sport si Look TV

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Roma Liverpool, #Roma Liverpool LIVE, #Roma Liverpool direct, #televizare Roma Liverpool, #Roma Liverpool Liga Campionilor , #rezultate Champions League