Liga Campionilor: Sevilla a castigat la limita cu Leicester

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 23:34
5580 citiri

FC Sevilla a castigat partida disputata miercuri seara cu Leicester, scor 2-1, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Ibericii au dominat de la un cap la altul intalnirea de pe Ramon Sanchez Pizjuan, insa vor aborda returul din Anglia la adapostul unui avantaj de doar un gol.

De partea cealalta, Leicester, o umbra a echipei care sezonul trecut uimea lumea fotbalului prin castigarea Premier League, s-a multumit sa se apere si chiar a tras de timp in finalul intalnirii, fiind multumita cu o infrangere la limita.

Partida a debutat practic cu un penalti ratat de Correa, obtinut tot de el dupa ce Morgan l-a faultat in careu. Argentinianul adus in vara trecuta de la Sampdoria a batut insa slab iar Schmeichel a retinut fara probleme.

Gazdele aveau insa sa deschida scorul in minutul 25, cand excelentul Sarabia a finalizat superb cu capul o centrare la fel de remarcabila a lui Escudero, din partea stanga. A fost si scorul primei reprize.

Dupa pauza, tot Sevilla a fost echipa care stat la comanda jocului, iar Vitolo a avut ghinion, in minutul 50, cand a lovit bara, la un sut din unghi.

Minutul 62 avea sa aduca reusita numarul 2 a ibericilor. Correa s-a revansat pentru penaltiul ratat, cu o finalizare din apropiere, in urma unei actiuni de Play Station a lui Jovetic.

Contrar cursului jocului, Leicester a reusit sa reduca din handicap prin golgheterul din sezonul trecut, Jamie Vardy. Varful britanic a punctat din 6 metri, dupa o centrare a lui Drinkwater.

Pe final, Sevilla a mai avut o bara, prin Rami, dar tabela nu s-a mai modificat, iar returul din Marea Britanie se anunta de foc.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Sevilla si Leicester, din prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Carrico opreste un contraatac al englezilor si vede cartonasul galben.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.88 - BARA Sevilla! Rami reia cu capul superb, dar mingea loveste bara transversala!

min.88 - Schimbare la Leicester: iese Albrighton, intra Amartey.

min.83 - Ocazie buna pentru Vitolo, dar Schmeichel e la post.

min.80 - Jovetic cade in careu, cere penalti, dar nu primeste.

min.77 - Galben pentru Escudero, dupa un fault dur asupra lui Mahrez.

min.73 - GOOOL LEICSTER!!! Vardy marcheaza din 6 metri, dupa o centrare perfecta a lui Drinkwater!!!

min.70 - Posesia mingii: Sevilla - 68% / Leicester - 32%.

min.69 - Jovetic trimite pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila.

min.63 - Schimbare la Sevilla: iese autorul golului, Joaquin Correa, intra Iborra.

min.62 - GOOOL SEVILLA!!! Correa marcheaza din cativa metri, in urma unei actiuni superbe a lui Jovetic!!!

min.60 - Drinkwater suteaza de la distanta, mingea e deviata si trece de putin pe langa poarta trupei antrenate de Sampaoli, care in aceasta seara urmareste meciul din tribuna.

min.58 - Schimbare si la Leicester: iese Musa, intra Gray.

min.55 - Prima schimbare la Sevilla: iese Lenglet, intra Carrico.

min.50 - BARA Sevilla! Vitolo reia in bara din unghi. Imensa ocazie pentru spanioli!

min.49 - Ndidi suteaza frumos din voleu, dar pe centru si Rico prinde fara probleme.

min.47 - Musa suteaza slab si mult pe langa poarta spaniolilor.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Vitolo reia cu capul mult peste poarta britanicilor.

min.45 - Vom avea un minut de prelungire.

min.38 - Schmeichel are o nou interventie buna, de aceasta data la o centrare periculoasa trimisa de Nasri.

min.37 - Correa suteaza bine de la distanta, dar goalkeeperul englezilor se intinde si respinge.

min.27 - Schmeichel scoate cu mare dificultate un sut deviat al lui Jovetic.

min.25 - GOOOL SEVILLA!!! Sarabia marcheaza cu o lovitura superba de cap dupa o centrare ca la carte a lui Escudero, din flancul stang!!!

min.22 - Schmeichel retine in doi timpi un sut de la marginea careului al lui Escudero.

min.20 - Sarabia rateaza preluarea intr-o pozitie buna si iroseste o buna oportunitate de a deschide scorul.

min.17 - Morgan reia cu capul pe langa poarta spaniolilor.

min.14 - Penalti ratat de Sevilla! Correa bate slab si Schmeichel prinde mingea!

min.13 - Penalti pentru Sevilla! Morgan il faulteaza in careu pe Correa si arbitrul arata punctul cu var.

min.6 - Schmeichel se intinde serios la o minge trimisa imprudent cu capul spre propria poarta de Fuchs.

min.5 - Fuchs suteaza in forta, dar mingea se duce mult peste poarta.

min.4 - Sarabia trimite putin peste poarta englezilor.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc la Sevilla si e transmisa in direct la TV de Dolce Sport 2.

INFO: Mansa retur va avea loc pe 14 martie, in Marea Britanie.

ECHIPELE:

SEVILLA: Rico - Rami, Lenglet, Escudero - Ferreira, N'Zonzi, Sarabia - Vitolo, Nasri - Jovetic, Correa.

Rezerve: Soria, Kranevitter, Carrico, Iborra, Vietto, Ben Yedder, Vazquez.

Antrenor: Jorge Sampaoli.

LEICESTER: Schmeichel - Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Drinkwater, Ndidi - Albrighton, Mahrez, Musa - Vardy.

Rezerve: Zieler, Chilwell, King, Amartey, Okazaki, Gray, Benalouane.

Antrenor: Claudio Ranieri.

Arbitru: Clement Turpin (Franta).

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#LIVE meci Sevilla Leicester, #rezultat Sevilla Leicester , #stiri Champions League