Liga Campionilor: Rezultatele inregistrate miercuri si echipele calificate in sferturile de finala

Joi, 12 Martie 2020, ora 00:32
20922 citiri

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate miercuri seara in optimile de finala din Liga Campionilor si echipele calificate in sferturile de finala.

Detinatoarea trofeului, Liverpool, a fost eliminata de Atletico Madrid dupa prelungiri, scorul fiind 2-3.

Wijnaldum a deschis scorul in minutul 43 pentru Liverpool si meciul a ajuns in prelungiri.

Roberto Firmino a marcat in minutul 94 si totul mergea de minune pentru Liverpool, dar Atletico a egalat dubla dubla lui Llorente din minutele 97 si 105+1 si a dat lovitura spre ultima faza, prin Morata.

PSG s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a invins-o pe Borussia Dortmund cu 2-0.

Invinsa cu 2-1 in meciul tur de la Dortmund, PSG a rezolvat rapid soarta calificarii si a intors rezultatul.

In fata unui stadion gol, Neymar a deschis scorul in minutul 28 cu o lovitura de cap, iar in finalul primei reprize Bernat a fost gasit excelent si a facut 2-0.

In partea secunda, Dortmund a ramas in zece oameni dupa eliminarea lui Can, din minutul 89.

LIVERPOOL - ATLETICO MADRID 2-3 (Wijnaldum '43, Firmino '94 / Llorente '97, '105+1, Morata '120) (in tur 0-1)

PSG - BORUSSIA DORTMUND 2-0 (Neymar '28, Sarabia '45) (in tur 1-2)

Cum s-au marcat golurile:

120 - Atletico scapa pe contraatac si inscrie prin Morata!

105+1 - Atletico inscrie din nou pe terenul lui Liverpool! Llorente marcheaza cu un sut din marginea careului!

97 - Atletico inscrie pe terenul lui Liverpool! Adrian degajeaza gresit, mingea ajunge la Llorente, care marcheaza cu un sut plasat! Atletico e calificata la acest scor.

94 - Liverpool face 2-0 cu Atletico Madrid in startul prelungirilor! Firmino trimite cu capul in bara, mingea ii revine si inscrie cu poarta goala!

90+2 - Atletico inscrie prin Saul, dar reusita e anulata corect pentru o pozitie de ofsaid. Intram in prelungiri.

45 - Bernat pune latul si face 2-0 pentru PSG in partida cu Dortmund!

43 - Wijnaldum marcheaza pentru Liverpool cu o lovitura cu cap dupa o centrare din partea dreapta!

28 - Neymar deschide scorul pentru PSG cu o lovitura de cap din cativa metri!

Echipele de start Liverpool - Atletico Madrid:

Liverpool: Adrian, Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson, Henderson, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain, Mane, Salah, Firmino.

Atletico Madrid: Oblak, Trippier, Savic, Felipe, Lodi, Koke, Saul, Thomas, Correa, Diego Costa, Joao Felix.

Echipele de start PSG - Borussia Dortmund

PSG: Navas - Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Bernat - Di Maria, Paredes, Gueye, Neymar Jr - Sarabia, Cavani.

Borussia Dortmund: Burki - Piszczek, Hummels, Zagadou - Hakimi, Witsel, Can, Guerreiro - Sancho, Haaland, Hazard.

Iata rezultatele inregistrate in meciurile de marti seara si echipele calificate

REPER ar vrea candidați comuni cu Alianța Dreapta Unită, la Capitală: "Luăm cu toții decizia matură de a ne așeza cât mai repede la masă"
REPER, partidul condus de fostul premier Dacian Cioloș, anunță că a trimis o invitație la dialog colegilor de la USR, PMP și Forța Dreptei, filialele din București, în vederea găsirii...
George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
#Liga Campionilor LIVE, #Rezultate Liga Campionilor , #rezultate Champions League