Liga Campionilor: Juventus castiga in Portugalia si e aproape de sferturile de finala

Miercuri, 22 Februarie 2017, ora 23:34
7733 citiri

Juventus Torino a luat o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa victoria cu 2-0 de pe terenul lui FC Porto.

Dupa un inceput echilibrat de partida, totul s-a rupt din minutul 27, cand Alex Telles a vazut al doilea cartonas galben in doar doua minute si a lasat-o pe Porto in inferioritate numerica.

Din acel moment, Juventus a pus stapanire pe joc in totalitate si pana la deschiderea scorului a fost doar o chestiune de timp.

Italienii au ratat ocazii dupa ocazii la poarta lui Casillas, insa Dybala, Khedira sau Higuain nu au putut marca.

A fost nevoie de o inspiratie de zile mari a antrenorului Masimilliano Allegri, care a rezolvat soarta partidei si posibil a calificarii prin doua mutari de geniu.

Mai intai, acesta l-a trimis pe teren in minutul 67 pe Pjaca, iar jucatorul croat a deschis scorul in minutul 72.

In minutul 73 a fost trimis pe teren Dani Alves, care cateva secunde mai tarziu avea sa faca 2-0.

Acesta a fost si scorul final al unei partide decise in mare masura de eliminarea lui Telles.

Returul va avea loc pe 14 martie, de la ora 21:45, la Torino, iar italienii pornesc mari favoriti.

PORTO - JUVENTUS 0-2

90 - 2 minute suplimentare.

87 - Schimbare Juventus: Marchisio intra in locul lui Dybala.

85 - Porto obtine primul sau corner din acest meci. Juventus a avut opt!

83 - Juventus domina si finalul partidei.

79 - Pjaca e aproape sa faca 3-0, dar sutul sau este blocat.

74 - GOL JUVENTUS! Dani Alves face 2-0 pentru italieni, la cateva secunde dupa ce a intrat pe teren, dupa o pasa superba a lui Alex Sandro!

73 - Schimbare Juventus: Dani Alves intra in locul lui Lichsteiner.

72 - GOL JUVENTUS! Pjaca, abia intrat pe teren, deschide scorul cu un sut din interiorul careului!

67 - Schimbare Juventus: Pjaca intra in locul lui Cuadrado.

65 - Higuain are si el o sansa buna de a marca, dar trimite pe langa poarta.

61 - Schimbare Porto: Corona intra in locul lui Neves.

60 - Juventus continua presiunea, dar Khedira rateaza tinta.

53 - Paulo Dybala suteaza de la 20 de metri, dar Casillas nu are emotii.

50 - Stephan Lichtsteiner vede cartonasul galben.

47 - Paulo Dybala inscrie, dar reusita e anulata pentru o pozitie de ofsaid.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Maxi Pereira vede cartonasul galben.

45 - Inca o mare sansa pentru italieni, dar sutul lui Dybala din marginea careului loveste bara!

40 - Sansa buna pentru italieni! Higuain scapa singur cu Casillas, insa portarul iberic respinge in corner!

36 - Meciul este intrerupt, Casillas primeste ingrijiri medicale.

34 - Khedira are o sansa buna, dar trimite putin pe langa poarta.

31 - Schimbare Porto: Miguel Layun intra in locul lui Andre Silva.

28 - Juan Cuadrado e aproape de gol, insa sutul sau trece putin pe langa poarta!

27 - Alex Telles vede al doilea galben in doar doua minute si e eliminat!

25 - Alex Telles vede cartonasul galben.

24 - Paulo Dybala suteaza din interiorul careului, insa nu atinge tinta.

20 - Miralem Pjanic executa o lovitura de la coltul terenului, dar bate slab si mingea e respinsa.

14 - Alex Sandro trimite un sut dezamagitor, mult peste poarta lui Porto.

9 - Ruben Neves suteaza mult peste poarta italienilor.