Liga Campionilor: FC Barcelona si Bayern Munchen, calificari en-fanfare. Lista completa a echipelor ajunse in sferturi

Miercuri, 14 Martie 2018, ora 23:37
20146 citiri

FC Barcelona si Bayern Munchen sunt ultimele doua echipe calificate in sferturile de finala ale editiei 2017/2018 a Ligii Campionilor.

Cele doua formatii si-au asigurat prezenta in primele 8 echipe ale Europei dupa victorii in optimi contra lui Chelsea Londra, respectiv Besiktas Istanbul.

FC Barcelona - Chelsea Londra 3-0 (Messi '3 si '63, Dembele '20)

in tur: 1-1

Besiktas - Bayern Munchen 1-3 (Vagner Love '58 / Alcantara '18, Gonul '46 - autogol, Wagner '85)

in tur: 0-5

Messi show

Liderul din Primera Division a obtinut o calificare neasteptat de usoara, mai ales daca avem in vederi meciul din tur, in care catalanii abia au smuls un egal.

Pe Camp Nou a existat insa o singura formatie, care l-a avut pe Lionel Messi intr-o zi de gratie.

Starul argentinian a deschis scorul in minutul 3, cu o executie din unghi, la care Courtois putea face mult mai mult.

In minutul 20, gruparea blaugrana si-a dublat avantajul pe tabela de marcaj, prin Dembele. Atacantul francez transferat in vara trecuta cu peste 100 de milioane de la Borussia Dortmund a finalizat sub bara o actiune incantatoare a lui Messi.

Chelsea a iesit la atac, insa jucatorii lui Antonio Conte n-au parut deloc in apele lor, iar Messi a luat o noua actiune pe cont propriu si a marcat, din nou, printre picioarele lui Courtois, in minutul 60.

Cu scorul general de 4-1, Barcelona trece de campioana in exercitiu din Premier League si isi depunde candidatura la cel mai important trofeu european.

Lectie de fotbal

Dupa 5-0 in tur, Bayern a venit la Istanbul ca intr-o vacanta, insa Jupp Heynckes a trimis in teren 11-le de baza.

In consecinta, campioana Germaniei a obtinut o noua victorie categorica si a trecut fara probleme de Besiktas, cu un umilitor 8-1 dupa cele doua manse.

Au punctat Thiago Alcantara, Gonul (autogol) si Wagner pentru oaspeti, respectiv Vagner Love pentru gazde.

Manchester City, Liverpool, Real Madrid, Sevilla, Juventus si AS Roma sunt celelalte echipe calificate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Tragerea la sorti a meciurilor din sferturile de finala ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, de la ora 13:00, in direct pe site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, ultimele meciuri din cadrul mansei secunde a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciurilor:

min.90 - FINALUL MECIULUI! BARCELONA, IN SFERTURILE LIGII CAMPIONILOR!

INFO: E cel de-al 100-lea gol reusit de Lionel Messi in cupele europene.

min.63 - GOOOL BARCELONA!!! Messi ia o actiune pe cont propriu, patrunde in careul advers si marcheaza din nou printre picioarele lui Courtois!!!

INFO: 4-2 e raportul suturilor pe poarta, in timp ce posesia mingii e de 55%-45%. Ambele in favoarea catalanilor.

min.60 - Chelsea nu reuseste sa se apropie periculos de poarta lui Ter Stegen, iar Barcelona pare ca se indreapta spre o calificare obtinuta fara mari probleme.

ora 22:50 - A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

------------------------------------------

ora 22:35 - PAUZA PE CAMP NOU!

INFO: Un lucru e cert dupa reusita atacantului francez, nu vom avea prelungiri in aceasta seara.

min.20 - GOOOL BARCELONA!!! Dembele primeste de la Messi si puncteaza cu un sut sub bara!!!

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe Telekom Sport 1 si Look Plus.

min.3 - GOOOL BARCELONA!!! Messi deschide scorul la prima ocazie a partidei, cu un sut din unghi, la care Courtois are partea lui de vina!!!

ora 21:45 - A INCEPUT PARTIDA DE LA BARCELONA

ora 21:00 - Urmeaza in 45 de minute meciul serii, dintre FC Barcelona si Chelsea. Mai jos puteti vedea echipele de start.

min.90 - FINALUL MECIULUI!!! Bayern se calfiica fara probleme in sferturile competitiei, cu scorul general de 8-1!!!

min.84 - GOOOL BAYERN!!! Wagner marcheaza din cativa metri dupa o centrare deviata a lui Coman!!!

min.58 - GOOOL BESIKTAS!!! Vagner Love profita de o gafa mare in apararea lui Bayern si reduce din diferenta!!!

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe posturile Telekom Sport 1 si Look TV.

min.46 - GOOOL BAYERN!!! Nemtii incep excelent repriza secunda! Rafinha a centrat din partea dreapta, iar Gonul si-a marcat un autogol hilar!!!

min.18 - GOOOL BAYERN!!! Alcantara inscrie din cativa metri dupa o centrare excelenta a lui Muller!!!

ora 19:00 - A inceput partida de la Istanbul.

ECHIPELE DE START

BESIKTAS: Zengin - Gonul, Medel, Uysal, Caner Erkin - Quaresma, Ozyakup, Arslan, Lens - Vagner Love, Pektemek.

Antrenor: Senol Gunes.

BAYERN MUNCHEN: Ulreich - Rafinha, Boateng, Hummels, Alaba - Vidal, Martinez, Alcantara - Muller, Lewandowski, Ribery.

Antrenor: Jupp Heynckes,

----------------------------------------------

FC BARCELONA: Ter Stegen - Sergi, Pique, Umtiti, Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Dembele.

Antrenor: Ernesto Valverde.

CHELSEA LONDRA: Courtois - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Fabregas, Kante, Alonso - Willian, Giroud, Hazard.

Antrenor: Antonio Conte.

INFO: Pana acum, echipele care au obtinut calificarea in sferturi sunt urmatoarele: Manchester City, Liverpool, Real Madrid, Sevilla, Juventus si AS Roma.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#echipe calificate sferturi, #Barcelona victorie Chelsea, #Bayern sferturi Liga Campionilor, #LIVE meci Barcelona Chelsea, #LIVE meci Besiktas Bayern, #LIVE meciuri Liga Campionilor , #rezultate Champions League