Liga Campionilor: Bayern Munchen o umileste pe Arsenal si merge in sferturi

Marti, 07 Martie 2017, ora 23:34
13582 citiri

Bayern Munchen s-a calificat fara probleme, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa 5-1 in tur, la Munchen, campioana Germaniei s-a impus cu acelasi scor si in returul de la Londra, cu Arsenal, din mansa secunda a optimilor de finala ale celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

10-2 la general si tunari sufera una dintre cele mai mari umilinte din istorie, in timp de Arsene Wenger e cu bagajele facute.

Cu sanse infime de calificare dupa umilinta din tur, Arsenal a iesit la joc in prima repriza si a reusit sa marcheze, in minutul 20, prin Walcott, cu un sut sub bara din unghi. A fost si scorul primei reprize.

Dupa pauza insa Bayern s-a descatusat, ajutata insa si de o decizie controversata a arbitrului grec Anastasios Sidiropoulos, care l-a eliminat usor pe Koscielny si a dictat penalti pentru oaspeti. A batut Lewandowski si a egalat scorul la 1, in minutul 55.

A urmat apoi un recital al bavarezilor, care au mai marcat de patru ori, prin Robben, Douglas Costa si vidal (de doua ori), pentru o calificare obtinuta fara niciun fel de emotii.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre Arsenal Londra si Bayern Munchen, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.89 - Bellerin suteaza pe langa poarta de la marginea careului.

INFO: 50.000 de spectatori au asistat la partida din aceasta seara.

min.85 - GOOOL BAYERN!!! Vidal face dubla dupa o pasa primita de la Douglas Costa!!!

min.80 - GOOOL BAYERN!!! Vidal primeste de la Xabi Alonso si-l lobeaza frumos pe Ospina!!!

min.79 - Dubla chimbare la Bayern: ies Thiago Alcantara si Ribery, intra Renato Sanches si Kimmich.

min.79 - Xhaka are o interventie dura asupra lui Rafinha si primeste cartonasul galben.

min.78 - GOOOL BAYERN!!! Douglas Costa mareste avantajul nemtilor dupa o actiune superba, cu un sut de la marginea careului!!!

min.76 - BARA BAYERN! Lewandowski reia in bara o centrare venita din partea stanga!

min.72 - Tripla schimbare la Arsenal: ies Ramsey, Sanchez si Giroud, intra Coquelin, Perez si Ozil.

min.71 - Schimbare la Bayern: iese Robben, intra Douglas Costa.

min.68 - GOOOL BAYERN!!! Robben ii duce pe oaspeti in avantaj dupa o greseala defensiva a lui Sanchez!!!

min.68 - Robben centreaza din partea stanga, iar Martinez rateaza o noua oportunitate de a-si duce echipa in avantaj.

min.64 - Ospina are o interventie fantastica la un sut din interiorul careului al lui Lewandowski.

min.63 - Javi Martinez reia cu capul peste poarta.

min.61 - Oxlade-Chamberlain primeste si el un cartonas galben, pentru un fault in atac.

min.55 - GOOOL BAYERN!!! Lewandowski transformat cu siguranta penaltiul!!!

min.54 - CARTONAS ROSU ARSENAL! Koscielny vede cartonasul rosu, pentru un fault in calitate de ultim aparator!

min.53 - PENALTI BAYERN! Lewandowski e faultat de Koscielny si arbitrul dicteaza penalti!

min.49 - Hummels marcheaza, dar golul e anulat corect pe motiv de offside.

min.48 - Giroud trimite cu capul peste poarta dintr-o pozitie foarte buna.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE.

min.45 - Vom avea un minut de prelungire.

min.45 - Neuer retine cu siguranta o minge trimisa din lovitura libera de Sanchez.

min.44 - Galben pentru Martinez dupa un fault asupra lui Ramsey.

min.41 - Robben suteaza de la distanta, dar Ospina retine fara probleme.

min.40 - Walcott si Alaba se iau la harta la mijlocul terenului si primesc cate un cartonas galben.

min.38 - Uriasa ocazie irosita de Bayern! Lewandowski primeste de la Robben, insa rateaza dintr-o pozitie ideala.

min.37 - Vidal suteaza mult peste poarta aparata de Ospina.

min.34 - Walcott primeste in partea dreapta, incearca o executie ca la faza golului, dar trimite in plasa laterala.

min.32 - Walcott cade in careu, cere penalti, dar nu primeste.

min.25 - Ospina intervine bine in fata lui Lewandowski.

min.24 - Ocazie buna pentru Bayern, dar Vidal faulteaza in atac.

min.20 - GOOOL ARSENAL!!! Walcott deschide scorul cu un sut in forta din unghi!!!

min.13 - Giroud reia cu capul putin pe langa poarta lui Neuer.

min.11 - Walcott rateaza preluarea intr-o pozitie excelenta, iar Neuer iese si respinge.

min.9 - Alaba trimite mult pe langa poarta.

min.8 - Monreal blocheaza un sut al lui Robben. Desi englezii au fost invisi categoric in tur, tot nemtii sunt cei care ataca.

INFO: Schimbare de ultim moment la gazde: Wellbeck s-a accidentat la incalzire, iar Giroud incepe meciul ca titular.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, la Munchen, Bayern s-a impus cu un categoric 5-1.

ECHIPELE:

ARSENAL: Ospina - Bellerin, Mustafi, Koscielny, Monreal - Ramsey, Xhaka, Oxlade-Chamberlain - Walcott, Giroud, Sanchez.

Rezerve: Cech, Gabriel, Coquelin, Gibbs, Ozil, Perez.

Antrenor: Arsene Wenger.

BAYERN: Neuer - Rafinha, Hummels, Martinez, Alaba - Xabi Alonso, Thiago Alcantara, vidal - Robben, Lewandowski, Ribery.

Rezerve: Ulreich, Bernat, Kimmich, Sanches, Coman, Costa, Muller.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru: Anastasios Sidiropoulos (Grecia).

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Bayern umileste Arsenal, #Bayern calificare sferturi Liga, #LIVE Arsenal Bayern Munchen, #Arsenal Bayern optimi Liga, #Arsenal Bayern Liga Campionilor , #rezultate Champions League