Leicester s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor

Marti, 14 Martie 2017, ora 23:36
10894 citiri

Leicester s-a calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Campioana Angliei s-a impus in returul de pe teren propriu cu Sevilla, scor 2-0, dupa ce in tur a pierdut cu 1-2.

Astfel, cu 3-2 la general, trupa lui Shakespeare ajunge pentru prima oara in istorie intre primele opt echipe ale Europei.

Vardy si compania au reusit o noua minute. De aceasta dara, fara Ranieri, demis intre timp, dar cu Craig Shakespeare in locul lui si cu trei victorii consecutive.

Morgan a deschis scorul in minutul 27, cu o reluare cu genunchiul, venita in urma unei centrari din partea stanga a lui Mahrez.

Golul doi al britanicilor a venit imediat dupa pauza si i-a apartinut lui Albrighton, cu un sut de aproximativ 15 metri.

Pe final, Sevilla a ramas fara Nasri, eliminat dupa ce a incercat sa-l loveasca pe Vardy, dar a avut sansa sa duca partida in prelungiri. Nzonzi a ratat insa o lovitura de la 11 metri acordata usor de italianul Orsato.

S-a terminat 2-0, iar Leicester continua sa uimeasca lumea fotbalului, dupa ce anul trecut le-a luat fata granzilor Chelsea, Manchester United sau City si a cucerit titlul in Anglia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Leicester si Sevilla, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Vom avea patru minute de prelungiri.

min.89 - Schimbare la Leicester: iese Mahrez, intra Amartey.

min.88 - Mahrez il lasa singur-singurel pe Vardy, insa atacantul lui Leicester trimite mult peste poarta. Imensa ocazie irosita de britanici.

min.87 - Slimani scapa singur cu Rico, dar goalkeeperul spaniolilor intervine din nou salvator.

min.86 - Mare ocazie pentru Leicester, cu Vardy, care reia cu capul din cativa metri, dar Rico respinge.

min.84 - Ndidi faulteaza la mijlocul terenului se se alege cu un cartonas galben.

min.83 - Jorge Sampaoli, antrenorul Sevilliei, e eliminat pentru proteste.

min.79 - PENALTI RATAT SEVILLA! Nzonzi executa slab, iar Schmeichel respinge!

min.78 - Cartonas galben pentru Schmeichel.

min.77 - PENALTI SEVILLA! Vitolo cade dupa ce salta mingea peste Schmeichel, iar Orsato arata punctul cu var!

min.74 - CARTONAS ROSU SEVILLA! Pentru Nasri a fost cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, il vede si pe cel rosu!

min.74 - Conflict intre Vardy si Nasri, incheiat cu cate un cartonas galben pentru fiecare jucator.

min.73 - Schmeichel scoate un sut puternic al lui Correa.

min.68 - Ultima schimbare la Sevilla: iese Ben Yedder, intra Correa.

min.67 - Vardy suteaza pe langa poarta dintr-o pozitie buna.

min.63 - Schimbare la Leicester: iese Okazaki, intra Slimani.

min.59 - Vitolo protesteaza si primeste un cartonas galben.

INFO: In acest moment, scorul la general e 3-2 in favoarea britanicilor.

min.55 - GOOOL LEICESTER!!! Albrighton il invinge pe Rico cu un sut de la 14 metri!!!

min.53 - BARA SEVILLA! Escudero suteaza fenomenal de la aproximativ 25 de metri, iar mingea izbeste bara transversala!

min.46 - Dubla schimbare la Sevilla: au iesit Sarabia si Mercado, au intrat Jovetic si Mariano.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vitolo blocheaza un sut al lui Fuchs.

min.43 - Vardy suteaza pe langa de la marginea careului.

min.38 - Drinkwater trimite slab si Rico retine fara probleme.

min.32 - Schmeichel scoate in corner o executie neasteptata a lui Mercado.

min.30 - Ben Yedder suteaza pe langa poarta britanicilor.

INFO: La acest scor, Leicester e calificata in sferturi, gratie golului marcat in deplasare.

min.27 - GOOOL LEICESTER!!! Morgan deschide scorul cu genunchiul dupa o lovitura libera executata de Mahrez!!!

min.21 - Saradia suteaza slab dintr-o pozitie buna si mingea se scurge pe langa poarta.

min.17 - Nasri il faulteaza dur pe Ndidi si primeste un cartonas galben.

min.16 - Rami trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.4 - Schmeichel are o prima parada buna la un sut al lui Nasri, din unghi.

ora 21:45 - STARTUL PARTIDEI

INFO: In tur, la Sevilla, gazdele s-au impus cu 2-1.

ECHIPELE:

LEICESTER: Schmeichel - Simpson, Morgan, Huth, Fuchs - Mahrez, Drinkwater, Ndidi, Albrighton - Okazaki, Vardy.

Rezerve: Chilwell, King, Amartey, Slimani, Zieler, Gray, Ulloa.

Antrenor: Craig Shakespeare.

SEVILLA: Rico - Mercado, Pareja, Rami - Sarabia, Iborra, Nzonzi, Escudero - Vitolo, Nasri - Ben Yedder.

Rezerve: Mariano, Kranevitter, Correa, Soria, Jovetic, Vazquez, Lenglet.

Antrenor: Jorge Sampaoli.

Arbitru: Daniele Orsato (Italia).

Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
#Leicester calificare sferturi Liga, #Leicester sferturi Liga Campionilor, #LIVE meci Leicester Sevilla, #Leicester Sevilla Liga Campionilor , #rezultate Champions League