Iata care sunt grupele Ligii Campionilor: Ghinion pentru Mircea Lucescu

Joi, 27 August 2015, ora 19:4010264 citiri
Iata care sunt grupele Ligii Campionilor: Ghinion pentru Mircea Lucescu
Foto: UEFA

Joi seara a avut loc la Monaco tragerea la sorti a grupelor editiei 2015/2016 a Ligii Campionilor.

Editia din acest an a adus o premiera, anume capii de serie n-au mai fost desemnati in functie de coeficientul UEFA, ci au fost campioanele din primele 8 campionate din Europa, iar astfel au rezultat cateva grupe de foc.

Cu siguranta, cea mai echilibrata dintre ele e Grupa D, unde se afla Juventus, Manchester City, Sevilla si Borussia Monchengladbach.

O alta grupa incendiara e A, unde echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, va avea o misiune foarte grea, impotriva lui PSG, Real Madrid si Malmo.

Dar iata care sunt cele 8 grupe ale Ligii Campionilor:

GRUPA A: Paris Saint Germain, Real Madrid, Sahtior Donetk, Malmo.
GRUPA B: PSV Eindhoven, Manchester United, TSKA Moscova, Wolfsburg.
GRUPA C: Benfica, Atletico Madrid, Galatasaray, Astana.
GRUPA D: Juventus, Manchester City, Sevilla, Borussia Monchengladbach.
GRUPA E: FC Barcelona, Bayer Leverkusen, AS Roma, BATE Borisov.
GRUPA F: Bayern Munchen, Arsenal, Olympiacos, Dinamo Zagreb.
GRUPA G: Chelsea, Porto, Dinamo Kiev, Maccabi Tel-Aviv.
GRUPA H: Zenit, Valencia, Olympique Lyon, Gent.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, tragerea la sorti a grupelor editiei 2015/2016 a Ligii Campionilor.

Desfasurarea tragerii la sorti:
*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

ora 19:39 - Aici se incheie tragerea la sorti.

INFO: In cadrul acestei ceremonii, care va dura mai bine de o ora, se va decerna si premiul pentru cel mai bun jucator din Europa in sezonul trecut.

ora 18:45 - A INCEPUT TRAGEREA LA SORTI

INFO: Cele 32 de echipe calificare in aceasta faza, au fost repartizate in patru urne valorice, dupa cum urmeaza:

URNA 1: Barcelona, Chelsea, Bayern Munchen, Juventus, Benfica, Paris, Zenit, PSV Eindhoven;

URNA 2: Real Madrid, Atletico Madrid, Porto, Arsenal, Manchester United, Valencia, Bayer Leverkusen, Manchester City;

URNA 3: Sahtior Donetsk, Sevilla, Lyon, Dynamo Kiev, Olympiacos, TSKA Moscova, Galatasaray, AS Roma;

URNA 4: BATE Borisov, Borussia Monchengladbach, Wolfsburg, Dinamo Zagreb, Maccabi Tel-Aviv, Gent, Malmo, Astana.

INFO: Partidele din grupe se vor juca in perioada 15 septembrie - 9 decembrie.

Finala acestei editii e programata pe 28 mai 2016, pe stadionul San Siro din Milano.

I.G.

Comentarii