CFR Cluj, calificare fără emoții în turul 3 din Liga Campionilor. Campioana României va juca sigur în grupele Conference League dacă va fi eliminată în faza următoare

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 19:50
9105 citiri
CFR Cluj. Foto: Facebook / Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA

CFR Cluj s-a calificat în turul trei din Liga Campionilor după ce a eliminat-o pe Lincoln din Gibraltar.

Ardelenii au câștigat meciul retur cu 2-0 și sunt siguri în grupele Conference league.

Cestor și islandezul Sigurjonsson au marcat golurile clujenilor. Scorul putea fi altul, dar fotbaliștii lui Șumudică au ratat ocazii mari.

Si oaspeții au fost aproape de gol, dar s-a opus de fiecare dată portarul Arlauskis.

În tur, campioana României câștigase cu 2-1.

Pentru calificarea în turul 3 din Liga Campionilor și automat în grupele Conference League, CFR Cluj va încasa aproape 3 milioane de euro.

Desfașurarea meciului: CFR Cluj - Lincoln 1-0

Minutul 1 - a început meciul

Minutul 18 - Gol CFR: Cestor deschide scorul după o pasă venită de la islandezul Sigurjonsson

Minutul 45+1 - Pauză. CFR Cluj conduce cu 1-0

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 58 - Sigurjonsson înscrie un gol fabulos pentru CFR Cluj. 2-0 pentru campioana României.

Minutul 76 - ocazie mare pentru Lincoln: Arlauskis scoate senzational șutul lui Kike Gomez

Minutul 90+3 - Finalul meciului. CFR Cluj - Lincoln 2-0

Echipele de start

CFR Cluj:

Arlauskis - Susic, Graovac, Cestor, Camora - Hoban, Sigurjonsson - Chipciu, Deac, Păun - Debeljuh

Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Rodriguez, Omrani, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Petrila, Fofana, Itu

Lincoln:

Soler - Wiseman, Chipolina, B. Lopes, Toscano - Yahaya, Rosa, Carralero - Walker, Kike Gomez, Britto

Rezerve: Goldwin, Ronan, Casciaro, Torilla, Gomez, Kovalonoks, Valarino, Moore, Sergeant, Ocran

Antrenor: Mike McElwee

Rapid caută antrenor. Singurul român luat în calcul. Cine va pregăti echipa pentru meciul cu FCSB
FC Rapid s-a despărţit de comun acord de antrenorul italian Cristiano Bergodi, după o serie negativă de patru înfrângeri consecutive, în primele patru etape ale Play-Off-ului. În urma...
Neluțu Varga a dat cărțile pe față. A spus motivul real al aducerii lui Petrescu
Dan Petrescu vine la CFR Cluj, dar doar după terminarea campionatului. În următoarele 6 etape din play-off, la CFR Cluj vor fi antrenori interimarii Ovidiu Hoban (41 de ani) și Francisc Dican...
#CFR Cluj, #CFR Cluj Liga Campionilor, #lincoln, #Marius Sumudica , #Liga Campionilor