Surpriza in Liga 1: Universitatea castiga "derbiul Clujului"

Luni, 24 Martie 2014, ora 22:50
2821 citiri

Surpriza mare in ultimul meci al etapei 24 din Liga 1. Universitatea Cluj s-a impus pe terenul rivalilor locali de la CFR Cluj, scor 2-1.

Sustinuta frenetic de cateva mii de suporteri veniti pe arena din Gruia, Universitatea a inceput curajos partida, dominand teritorial.

Lemnaru i-a facut pe fani sa explodeze deschizand scorul in minutul 15, cu un sut foarte bine plasat pe coltul lung.

Bucuria "studentilor" a durat doar 3 minute pentru ca Ogbu a restabilit egalitatea rapid din pasa lui Negrut.

Meciul a continuat intr-un ritm bun, cu faze importante la ambele porti.

Universitatea a dat lovitura in repriza secunda, la capatul primei ore de joc, atunci cand Ciupe a executat inselator o lovitura libera, balonul a fost deviat usor iar Felgueiras nu a mai avut ce face.

Gazdele de la CFR puteau restabili egalitatea in minutul 77, insa sutul lui Ogbu a lovit bara portii aparate de Veselovsky.

Dupa fluierul de final, cateva zeci de suporteri ai "sepcilor rosii" au fortat cordonul bodyguarzilor si au patruns pe teren, bucurandu-se alaturi de favoriti.

In urma acestui rezultat Universitatea a ajuns pe locul 14, primul care asigura salvarea de la retrogradare, in timp ce "feroviarii" se afla in cadere libera, clasandu-se in acest moment pe un dezamagitor loc 10.

CFR CLUJ: Felgueiras - Maftei, Cadu, Rada, Camora - Monroy - Maah, Rui Pedro, Gabionetta, Negrut - Ogbu

Rezerve: Minca, Oliveira Thiago, Djokovic, Chanturia, Ammari, Tade, Fl. Costea

U CLUJ: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Tarnacop - Bucsa, Andrei Lungu - Boutadjine, Calcan, Gercaliu - Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Martac, Tokacs, Kovacs, Max Nicu, Gabi Machado

Arbitri: Ovidiu Hategan. Asistenti: Aurel Onita, N. Grigoriu

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#CFR Cluj U Cluj Liga 1, #Liga 1 rezultate, #derbi Cluj rezultat, #Liga 1 meciuri , #Liga I