Cupa Romaniei: Remiza anosta intre CFR Cluj si Astra

Marti, 16 Aprilie 2013, ora 22:20
4954 citiri

CFR Cluj si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 0-0, un meci anost contand pentru mansa tur a semifinalelor Cupei Romaniei.

Intalnirea din Gruia a fost una a premierelor. Cele doua echipe evoluau pentru prima data cu noii antrenori pe banca, Eugen Trica preluand-o recent pe CFR iar Daniel Isaila fiind numit la inceputul saptamanii in postul de "principal" al giurgiuvenilor. De asemenea, pentru prima data, un meci din Romania a fost oficiat de o brigada comisa din sase arbitri.

Partida a inceput intr-o nota echilibrata, fara ocazii importante la cele doua porti, desi oaspetii de la Astra au parut ceva mai insistenti in ofensiva.

Sepsi si Deac l-au incercat apoi pe Lung junior cu reluari slabe iar dupa aceea Cadu a irosit o ocazie uriasa, sutand in goalkeeperul Astrei.

Minutul 30 a adus si ruperea echilibrului, Gabi Muresan primind direct cartonasul rosu dupa o intrare cu cotul la Takayuki. Japonezul a avut nevoie de minute bune de ingrijiri medicale pentru ca s-a ales cu capul spart.

Finalul primei reprize a adus o mare ocazie pentru gazde, Deac reluand din prima, din 15 metri, peste transversala.

Repriza secunda a fost mai slaba decat prima, oaspetii parand multumiti cu rezultatul inregistrat pe tabela in timp ce gazdele nu au putut sa atace periculos decat sporadnic.

Scorul de 0-0 este unul echitabil pentru o partida anosta.

Intalnirea dintre CFR Cluj si Astra a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 FINAL DE MECI !!!

Min.90+1 Cartonas galben pentru Sepsi.

Min.88 Ne indreptam catre o remiza.

Min.81 Schimbare Astra: Ivanovski intra in locul lui Budescu.

Min.79 Takayuki suteaza de la distanta, insa Felgueiras retine fara probleme.

Min.78 Schimbare Astra: Florescu intra in locul lui Seydou.

Min.72 Schimbare Astra: Enache intra in locul lui Tembo.

Min.67 Deac trimite bine din lovitura libera, dar Lung respinge in corner cu un plonjon de efect.

Min.66 Cartonas galben pentru Andrei Muresan.

MIn.64 Budescu, gasit bine de Morais, scapa singur cu Felgueiras, insa intarzie sutul si apoi trimite slab, in bratele portughezului.

Min.61 Momente de joc usor confuz, fara mari ocazii.

Min.56 Schimbare CFR: Diogo Valente intra in locul lui Weldon.

Min.51 Budescu incearca un sut de la distanta, dar rateaza executia.

Min.48 Lung iese bine din poarta si retine din fata lui Ivo Pinto.

Min.46 A inceput repriza secunda!

______________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45 Felgueiras retine sutul lui Tembo.

Min.44 Ce ocazie! Maah incearca o "foarfeca", dar rateaza executia, balonul ajunge la Deac iar acesta suteaza din prima, peste poarta insa.

Min.41 Cartonas galben pentru Seydou.

Min.40 Schimbare CFR: Maftei intra in locul lui Hora.

Min.38 Budescu suteaza puternic, dar pe langa poarta.

Min.35 Astra incepe sa se impuna tot mai mult la mijlocul terenului.

Min.30 ELIMINARE CFR! Muresan sare cu cotul in capul lui Takayuki si vede direct cartonasul rosu! Mijlocasul japonez s-a ales cu capul spart.

Min.23 Ce ocazie! Un nou corner al lui Deac, dar de aceasta Cadu apare surprinzator la coltul scurt. Portughezul reia slab, sutand in portarul Lung!

Min.21 Muresan reia slab cu capul din centrarea Deac iar Lung retine fara probleme.

Min.16 Lung junior retine un sut de la distanta trimis de Sepsi.

Min.9 O prima actiune de poarta a CFR-ului, finalizata insa imprecis, cu un sut pe langa poarta.

Min.5 Defensiva gazdelor respinge bine doua centrari trimise in careu.

Min.1 Incepe meciul !!!

CFR CLUJ: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora - Muresan, Sepsi - Maah, Hora, Deac - Weldon

Rezerve: Stancioiu, Maftei, I. Rada, Celestino, Muniru, Valente, Kapetanos

ASTRA GIURGIU: Lung jr - Matel, Ben Youssef, Muresan, Morais - Yahaya, Seto - Tembo, Budescu, Distefano - Fatai

Rezerve: Gavrilas, Ben Djemia, Enache, Boukari, Barboianu, Ivanovski, Florescu

Arbitri: I. Kovacs, M. Nicoara, M. Grigoriu

INFO: Partida este transmisa in direct pe postul DigiSport 1.

INFO: Un fapt interesant este ca ambele echipe vor avea la acest meci antrenori noi, Eugen Trica debutand la CFR iar Daniel Isaila la Astra.

INFO: Cealalta semifinala, Otelul Galati - Petrolul Ploiesti, se va disputa joi.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#CFR Cluj Astra Cupa Romaniei, #CFR Cluj Astra rezultat Cupa, #CFR Cluj Astra LIVE , #Cupa Romaniei