CFR Cluj invinge Rennes dupa un meci eroic

Joi, 07 Noiembrie 2019, ora 21:50
24730 citiri

CFR Cluj a obtinut o victorie eroica in grupele Europa League, reusind sa treaca pe teren propriu de francezii de la Rennes cu scorul de 1-0.

A fost o partida dominata de oaspeti, eroul campioanei Romaniei fiind portarul Arlauskis, care a scos tot ce se putea si a pastrat poarta imaculata.

Elevii lui Dan Petrescu au inceput partida in defensiva, incercand sa blocheze atacurile unui adversar a carui singura sansa de a continua in competitie era victoria.

"Ingerul" Arlauskis a fost de fiecare data la post si a reusit sa scoata baloane foarte periculoase trimise de Hunou sau Niang, asta in timp ce atacantii CFR-ului n-au pus probleme prea mari la poarta adversa.

Nici repriza secunda nu a fost mai diferita desi ardelenii au izbutit sa taie multe dintre actiunile ofensive ale oaspetilor prin fragmentarea jocului.

Golul a venit cumva impotriva cursului jocului, desi cu numai cateva minute acelasi Rondon irosise o sansa mare sutand putin pe langa poarta din pozitie foarte buna.

Cu trei minute inainte de finalul timpului regulamentar Ciprian Deac a executat foarte bine un corner din partea dreapta iar Rondon a pus excelent capul si a trimis imparabil!

Din pacate, la scurt timp dupa gol marcatorul nostru a primit direct cartonasul rosu pentru o interventie cu talpa sus, astfel ca "feroviarii" au evoluat in inferioritate numerica pe final.

Francezii au reusit sa inscrie in prelungiri, numai ca reusita lor a fost anulata pentru un presupus hent, iar rezultatul final a ramas 1-0.

Cu 9 puncte dupa patru etape din Europa League, CFR are nevoie de un singur punct in ultimele doua etape pentru a avea garantata calificarea in primavara continentala.

Desfasurarea meciului:

Min.90+7 Finalul partidei! Victorie eroica pentru CFR!

Min.90+6 Arlauskis intervine din nou fantastic!

Min.90+4 Francezii inscriu, dar reusita este anulata pentru un hent. Pe reluari nu se vede insa acest hent.

Min.90+1 Sase minute de prelungiri!

Min.90 ELIMINARE CFR! Eroul Rondon primeste direct cartonasul rosu!

Min.90 Schimbare CFR: Paun intra in locul lui Deac.

Min.87 GOOOOOOL CFR! Rondon inscrie cu o superba lovitura de cap dupa un corner de executat din partea dreapta!

Min.82 Ce ocazie! Rondon trimite la o palma de bara din interiorul careului1

Min.77 Arlauskos scoate de sub transversala sutul lui Bourigeaud insa cade rau si se accidenteaza.

Min.74 Inca o schimbare la CFR: Hoban intra in locul lui Peteleu.

Min.71 Schimbare CFR: Rondon intra in locul lui Traore.

Min.60 Culio il calca pe Niang insa scapa de avertisment.

Min.54 Ce ocazie! Arlauskis scoate cu piciorul un balon pe care scria 1-0!

Min.49 Culio suteaza foarte bine din afara careului, insa Salin scoate in corner!

Min.46 Incepe repriza secunda.

____________________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.40 Nu pare sa se mai intample ceva in Gruia.

Min.35 Ce ocazie! Arlauskis scoate din vinclu un balon trimis foarte bine de Niang!

Min.35 Ne apropiem de pauza si francezii au fost mai periculosi in aceasta prima parte.

Min.30 Cartonas galben pentru Traore.

Min.25 Culio si Raphinha se ciocnesc si au nevoie de ingrijiri medicale. Ambii isi revin.

Min.17 Ce sansa! Raphinha suteaza putin peste transversala!

Min.13 Inca o interventie superba a lui Arlauskis, de aceasta data in fata lui Niang!

Min.11 Arlauskis retine fara emotii balonul sutat de Bourigeaud.

INFO: Lazio a deschis scorul cu Celtic.

Min.5 Arlauskis intervine excelent la sutul lui Hunou!

Min.2 Traore trimite cu capul pe langa poarta.

Min.1 Incepe partida din Gruia!

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Arlauskis - Peteleu, Burca, Boli, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio- C. Deac, L. Traore, Omrani

Rezerve: Fernandez, Paun, Golofca, Butean, Hoban, Cestor, Rondon

Antrenor: Dan Petrescu

Rennes: Salin - Traore, Da Silva, Gnagnon, Maoussa - Del Castillo, Bourigeaud, Grenier, Raphinha - Hunou, Niang

Rezerve: Bonet, Nyamsi, Siebatcheu, Guitane, Morel, Gelin, Gboho

Antrenor: Julien Stephan

INFO: CFR Cluj are 6 puncte in clasamentul grupei E, campioana reusind sa se impuna in meciul tur de la Rennes cu scorul de 1-0.

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#CFR Cluj Rennes LIVE, #CFR Cluj Rennes Europa League, #CFR Cluj Rennes rezultat , #Europa League