CFR Cluj face un mare pas spre play-off dupa victoria cu Targu Mures

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 17 Februarie 2017, ora 21:52
5927 citiri

CFR Cluj a facut un mare pas spre calificarea in play-off dupa ce a invins pe teren propriu suferinda ASA Targu Mures.

"Feroviarii" sau impus cu scorul de 2-0 si, cu doua etape ramane pana la finalul sezonului regular, par ca s-au desprins de Astra, Dinamo si FC Botosani, asigurandu-si pozitia a cincea a clasamentului.

Prima faza importanta a jocului din Gruia a aparut in minutul 11, atunci cand arbitrul de centru a refuzat un penalti CFR-ului, mutand un fault comis asupra lui Omrani in afara suprafetei de pedeapsa.

Chiar daca a fost echipa mai buna, CFR nu a reusit sa marcheze pana la pauza si se parea ca ASA-ul putea realiza o mica surpriza la Cluj.

In debutul partii secunde, Batfoi a ratat o ocazie incredibila, singur cu portarul clujenilor in careul de 6 metri el "reusind" sa trimita pe langa poarta.

Dupa aceasta sansa uriasa, trupa lui Miriuta a deschis scorul prin nou intratul pe teren Sorsa, acesta deviind superb un sut al lui Rus.

Zece minute mai tarziu, Paun a fost lansat bine in careul advers, l-a intors frumos pe Rouglas, dupa care a "intepat" balonul dintre doi ani, acesta intrand in poarta.

Dupa aceasta victorie, CFR Cluj ajunge la 37 de puncte, cu cinci peste Dinamo si Astra, "ros-albii" avand un meci in minus, iar campioana doua.

CFR Cluj - ASA Targu Mures 2-0

A marcat: Sorsa '57, Paun '68

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Minca - Lopes, Larie, Muresan, Camora - Rus, Deac - Paun, Omrani, Nouvier - Bud.

Rezerve: Marc, Peteleu, Horj, Gomelt, Sirbu, Sorsa, Ruiz

ASA Tg.Mures: Pap - Velayos, Rougalas, M. Constantin, Mendy - Muresan - Balgiu, Ferfelea - Nicolita, Ciolacu - Batfoi.

Rezerve: Moga, Bucur, Dica, Petris, Candrea, Schieb, Rus

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#CFR Cluj Targu Mures LIVE, #Liga 1 meciuri Liga 1, #Liga 1 rezultate , #meciuri