CFR Cluj, pas greșit în lupta pentru campionat. Care este clasamentul din Liga 1

Luni, 31 Ianuarie 2022, ora 21:59
4057 citiri
CFR Cluj. Foto: Facebook / CFR Cluj

Campioana CFR Cluj a înregistrat o remiză, scor 1-1, luni, pe teren propriu, cu F Botoşani, în ultimul meci al etapei a XXIII-a a Ligii I Casa Pariurilor. Avantajul clujenilor faţă de ocupanta poziţiei secunde, FCSB, s-a micşorat la 8 puncte.

Pentru CFR a marcat Deac '45+1 (penalti), iar pentru FC Botoşani a punctat Dawa, în minutul 81.

Ciprian Deac a marcat pentru CFR în minutul 45+1, din penalti, acordat după un henţ al lui Şeroni.

Dawa a egalat pentru FC Botoşani în minutul 81, după ce a marcat cu capul din 3 metri.

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea (Chipciu '90), Graovac, Burcă, Fl. Ştefan - Deac, Boateng, Bordeianu (Păun '81) - Omrani (Costache '86), Debeljuh, Petrila. Antrenor: Dan Petrescu

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Florescu (Mailat '46), Edjouma, Papa (Fili '75) - Mihai Alexandru Roman (Mihai Roman '68 ), D. Croitoru, Lupeta (Jaja '46). Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Burcă '20, Bordeianu '57. Ştefan '79, Debeljuh '89, Graovac '90+1 / Roman '39, Şeroni '45, Pap '90+3

Meciul a fost arbitrat de Adrian Cojocaru, ajutat de George Neacşu şi Andrei Constantinescu.

Rezervă a fost George Vidican, iar observatori Ioan Onicaş şi Viorel Ilinca.

Clasamentul după etapa a XXII-a este următorul:

1. CFR Cluj - 59 de puncte, 2. FCSB - 51, 3. FC Voluntari - 41, 4. FC Botoşani - 38, 5. CS Universitatea Craiova - 35, 6. Farul - 35, 7. FC Rapid - 33, 8. FC Argeş - 31, 9. Sepsi - 29, 10. UTA - 28, 11. CS Mioveni - 25, 12. Chindia - 24, 13. Gaz Metan Mediaş - 23, 14. FC U Craiova - 22, 15. Dinamo - 12, 16. Academica Clinceni - 11.

Ora 19.55 FC Botoşani - FC Dinamo

Meciurile vor fi transmise în direct de Look Sport, Digi Sport şi Telekom Sport.

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
#CFR Cluj, #CFR Cluj Liga 1, #CFR Cluj Botosani Liga 1, #meciuri rezultate Liga 1 , #clasament liga 1