Rezultate de la Indian Wells, turneul masculin. Ce-a făcut principalul favorit, Carlos Alcaraz

Duminica, 12 Martie 2023, ora 10:57
2493 citiri
Carlos Alcaraz

Tenismanul spaniol Carlos Alcaraz, numărul 2 mondial şi principalul favorit al turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells (California), a debutat cu dreptul la această competiţie, învingându-l în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe australianul Thanasi Kokkinakis, într-o partidă disputată sâmbătă seara.

Alcaraz (19 ani), campion la US Open în 2022, a evoluat direct în turul secund la Indian Wells, după ce săptămâna trecută a fost nevoit să declare forfait la turneul de la Acapulco (Mexic), din cauza durerilor pe care le-a resimţit la ischiogambierul drept, acelaşi la care s-a accidentat în luna ianuarie, când a fost constrâns să renunţe la Australian Open.

În deşertul californian, unde a fost eliminat anul trecut în semifinale de compatriotul său Rafael Nadal, tânărul jucător iberic a arătat o formă fizică bună la meciul cu Kokkinakis (locul 94 ATP), pe care l-a câştigat după o oră şi 18 minute de joc.

Carlos Alcaraz îl va înfrunta luni pe olandezul Tallon Griekspoor (36 ATP), cap de serie numărul 31, care a trecut greu, cu 7-6 (7/3), 7-6 (7/4), de argentinianul Guido Pella.

Americanul Taylor Fritz, deţinătorul trofeului la Indian Wells, a acces la rândul său în turul al treilea, după ce a dispus cu 4-6, 6-4, 6-3 de compatriotul său Ben Shelton. Următorul său adversar va fi argentinianul Sebastian Baez (30 ATP).

Rezultate - turul 2:

Carlos Alcaraz (Spania/N.1) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 6-3, 6-3

Tallon Griekspoor (Olanda/N.31) - Guido Pella (Argentina) 7-6 (7/3), 7-6 (7/4)

Marton Fucsovics (Ungaria) - Alex De Minaur (Australia/N.16) 6-4, 6-2

Jannik Sinner (Italia/N.11) - Richard Gasquet (Franţa) 6-3, 7-6 (7/2)

Adrian Mannarino (Franţa) - Lorenzo Musetti (Italia/N.19) 6-4, 6-4

Stan Wawrinka (Elveţia) - Miomir Kecmanovic (Serbia/N.26) 7-6 (10/8), 6-4

Holger Rune (Danemarca/N.7) - Mackenzie McDonald (SUA) 7-5, 6-3

Turneul lui Țiriac de la București, desființat de un jucător: ”E de neînțeles că rămâne...”
Tenismanul maghiar Marton Fucsovics a câştigat titlul în proba de simplu a turneului Ţiriac Open (ATP 250), găzduit de baza sportivă Năstase/Marica din Capitală şi dotat cu premii totale...
Tenismenul care a dat lovitura în ATP, după 7 finale majore pierdute: ”A meritat așteptarea”
Casper Ruud a reuşit să îşi ia revanşa în mod convingător duminică, la Barcelona Open Banc Sabadell, unde l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-5, 6-3. În urmă cu o...