Reacția lui Carlos Alcaraz, care i-a cedat poziția de lider mondial lui Novak Djokovic

Duminica, 29 Ianuarie 2023, ora 15:07
3362 citiri
Carlos Alcaraz și Novak Djokovic

Novak Djokovic a câştigat turneul Australian Open pentru a zecea oară, după ce l-a învins, duminică, pe Rod Laver Arena, pe Stefanos Tsitsipas, şi l-a egalat pe spaniolul Rafael Nadal la numărul de titluri de grand slam: 22.

Djokovic, cap de serie numărul 4 şi locul 5 mondial, s-a impus, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/5) în faţa lui Tsitsipas, numărul 4 mondial şi favorit 3.

Meciul a durat două ore şi 56 de minute.

În urma acestui rezultat, Djokovic va fi, începând de luni, numărul 1 mondial, iar Tsitsipas va urca pe locul 3. Spaniolul Carlos Alcaraz, care nu a putut participa la Australian Open din cauza unei accidentări, va coborî pe locul 2.

Ibericul a avut o primă reacție, pe Twitter, felicitându-l pe Djokovic. ”Sper să te revăd în curând pe teren!”, a precizat Alcaraz.

Carlos Alcaraz a lăsat fără cuvinte o legendă a tenisului: ”Mă face să râd!” Răspunsul spaniolului
Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (2 ATP, principal favorit) s-a calificat sâmbătă seara în turul al treilea al turneului ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii...
Novak Djokovic, după ce și-a dat afară antrenorul: ”Nu am o idee anume”
Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, care a anunţat miercuri încheierea colaborării sale cu croatul Goran Ivanisevic, a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă la...