Cum s-a încheiat duelul ”puștilor” de la Wimbledon, Alcaraz - Rune. Tabloul semifinalelor

Miercuri, 12 Iulie 2023, ora 21:25
4761 citiri
Alcaraz și Rune, la 13 ani

Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, după ce a dispus în sferturi de finală de danezul Holger Rune.

Carlos Alcaraz (20 de ani, nr 1 ATP) s-a impus în meciul din sferturile de finală disputat în compania danezului Holger Rune (20 de ani, nr 6 ATP), după două ore şi 18 minute de joc.

Alcaraz a câştigat partida în trei seturi, scor 7-6 (3), 6-4, 6-4 şi va juca în semifinale cu tenismanul rus Daniil Medvedev (27 de ani, nr 3 ATP).

În a doua semifinală se vor înfrunta italianul Jannik Sinner şi sârbul Novak Djokovic.

Duelul duntre Alcaraz și Rune a fost unul special, între doi jucători care se știu de mulți ani, ei făcând chiar pereche la dublu atunci când aveau doar 13 ani.

Fenomenalul Alcaraz, cu o lovitură de geniu la Madrid: ”L-ar face mândru pe Federer” VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (3 ATP, favorit nr. 2) s-a calificat vineri în runda a treia a turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.877.020 de euro,...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...