Alcaraz - Djokovic, finala de 5 stele de la Wimbledon. Desfășurarea fantastică a meciului. S-a jucat set decisiv

Duminica, 16 Iulie 2023, ora 20:56
12615 citiri
Carlos Alcaraz și Novak Djokovic

Carlos Alcaraz și Novak Djokovic, primii doi jucători ai lumii, s-au întâlnit duminică în finala turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

La capătul unui meci memorabil, Alcaraz s-a impus în cinci seturi, scor 1-6, 7-6, 6-1, 3-6, 6-4.

În joc a fost și poziția de număr unu mondial, deținută înaintea meciului de Alcaraz, care putea fi depășit de Djokovic în cazul unei victorii a sârbului.

Desfășurarea LIVE.

*Victorie Alcaraz, cu 6-4 în set decisiv.

*5-1.

*4-1 Alcaraz, după un ghem fenomenal, de aproape 30 de minute.

*2-1 Alcaraz în setul trei, cu break în față.

*7-6 Alcaraz, 8-6 în tie-break, 1-1 la seturi.

*1-0 Djokovic.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...