Carlo Ancelotti a intrat in istorie. Ce record a realizat italianul dupa finala Ligii

Duminica, 25 Mai 2014, ora 08:52
3159 citiri

Italianul Carlo Ancelotti a intrat in istoria fotbalului dupa victoria echipei pregatite de el, Real Madrid, in finala Ligii Campionilor, scor 4-1 cu Atletico de Madrid.

Fostul antrenor al lui AC Milan a devenit astfel doar al doilea antrenor care cucereste Liga Campionilor de trei ori, dupa ce a mai cucerit acest trofeu si in 2003 si 2007 cu Milan.

Primul antrenor care realizase acest record fusese Bob Paisley, care a cucerit trofeul ca antrenor cu Liverpool, in 1977, 1978 si 1981.

In plus, Ancelotti mai cucerise Cupa Campionilor si ca jucator cu Milan, in 1989 si 1990.

Real a invins Atletico de Madrid cu 4-1 pe stadionul "Da Luz" din Lisabona. Pentru Real Madrid au marcat Sergio Ramos in minutul 90+3, Gareth Bale in minutul 110, Marcelo 118 si Cristiano Ronaldo 120 (din penalti), iar pentru Atletico a inscris Diego Godin, in minutul 36.

Cum trec partidele peste mesajul anticorupție aruncând în cursa pentru locale candidați certați cu legea
Deși de-a lungul timpului au spus că se delimitează de acțiunile colegilor certați cu legea, iar unii chiar au strâns electorat în jurul „luptei anticorupție”, astăzi, partidele își...
Candidat comun PSD-PNL la alegerile prezidențiale? Băsescu: ”Spuneţi-mi care din partidele astea ar fi de acord să susţină candidatul celuilalt? Eu zic că niciunul”
Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat duminică seara, 28 aprilie, că nu vede posibilitatea ca PSD şi PNL să aibă un candidat comun la alegerile prezidenţiale. „Nu. Spuneţi-mi...
#ancelotti a intrat in istoria fotbalului, #record personal ancelotti fotbal, #ancelotti record fotbal finala liga real , #stiri Carlo Ancelotti