Curg medaliile de aur în contul României la Europenele de canotaj. Finiș de senzație pentru Vrînceanu și Anghel

Duminica, 28 Mai 2023, ora 13:03
3856 citiri
Vrînceanu și Anghel au câștigat dramatic cursa

Delegația României a obținut a treia medalie de aur, prin echipajul de dublu rame feminin (W2-), compus din Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel, la Campionatele Europene de Canotaj 2023 din Slovenia.

Sportivele noastre au făcut o cursă foarte bună cu un finiș extraordinar în Finala A de azi, depășindu-le pe rivalele olandeze pe ultima parte, cursă pe care au terminat-o cu un timp de 06:56.40.

Tot duminică, Ionela Cozmiuc a câștigat aurul în cursa de schif simplu categorie ușoară.

Sâmbătă, în prima zi de finale, echipajul de patru rame feminin (W4-) a câştigat medalia de aur, iar echipajul de 8+1 masculin a cucerit medalia de argint.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
Canotaj: echipajele tricolore, la înălțime și la Campionatul European
Patru echipaje din România s-au calificat, vineri, în finalele pentru medalii la Campionatele Europene de Canotaj de la Szeged. Au concurat vineri în recalificări şi au obţinut locuri...