Victorie uluitoare pentru Ungaria la Mondialul de handbal. Primele echipe calificate în grupele principale

Duminica, 15 Ianuarie 2023, ora 09:26
19232 citiri
Ungaria a învins Islanda

Franţa, Suedia şi Spania, trei dintre favoritele la titlu, s-au calificat, sâmbătă, în grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia după ce au obţinut a doua victorie în competiţie.

La a doua victorie au ajuns şi Ungaria şi Slovenia.

Franţa, campioana olimpică en titre, a surclasat Arabia Saudită cu 41-23, în Grupa B, de la Katowice, unde Slovenia a învins neaşteptat echipa gazdă, Polonia, cu 32-23.

Cealaltă gazdă a Mondialului, Suedia, deţinătoarea titlului continental, s-a impus fără emoţii în faţa selecţionatei Capului Verde, cu 34-27.

Spania a dispus de Chile cu 34-26 şi va întâlni Franţa în grupele principale.

Ungaria, care a fost condusă la pauză cu cinci goluri de Islanda, a reuşit să întoarcă scorul şi să câştige cu 30-28, la Kristanstad (Suedia).

Nemanja Grbovic (Steaua) a marcat 3 goluri pentru Muntenegru, care a dispus cu 34-31 de Iran.

Joao Pedro Silva (Dinamo) a reuşit 2 goluri pentru echipa Braziliei, victorioasă cu 35-24 în faţa Uruguayului.

4. Coreea de Sud 0

Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în turul principal.

Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...