S-au stabilit sferturile de finală la Mondialul de handbal. Cel mai greu adversar posibil pentru Ungaria

Marti, 24 Ianuarie 2023, ora 08:05
8311 citiri
S-au stabilit sferturile la CM 2023

Selecţionatele Norvegiei şi Danemarcei au încheiat neînvinse grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după victoriile obţinute luni, în ultimele partide.

Norvegia a învins Germania cu 28-26 şi a câştigat grupa a treia, având victorii pe linie la acest turneu final.

Câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, Danemarca, a învins Egiptul cu 30-25, condusă de Mathias Gidsel (8 goluri), Simon Bogetoft Pytlick (8) şi Mikkel Hansen (6). De la africani, pivotul Mohamed Shebib (CS Dinamo Bucureşti) nu a marcat, dar interul Ali Zein (CS Dinamo) a reuşit 3 goluri.

Danezii au făcut, totuşi, un pas greşit, remiza de joi cu Croaţia (32-32).

Centrul Lazar Kukic (CS Dinamo) a reuşit un gol pentru Serbia, care a obţinut o victorie de palmares, 32-30 cu Olanda.

În sferturi (25 ianuarie) vor avea loc duelurile Franţa - Germania, Suedia - Egipt, Norvegia - Spania şi Danemarca - Ungaria.

6. Belgia 0

Primele două clasate din grupele principale s-au calificat în sferturile de finală.

Comercianţii de carburanţi din Ungaria au primit termen două săptămâni pentru a reduce preţurile. „Sunt prețuri de război”
Guvernul din Ungaria a acordat comercianţilor de carburanţi două săptămâni pentru a reduce din proprie iniţiativă preţurile la combustibili la nivelul mediei regionale. Ministrul a...
Viktor Orban s-a dezlănțuit vorbind despre noua ordine mondială „suveranistă”. „Make America Great Again, hai Donald Trump, hai suveraniştii europeni”
Premierul Ungariei, Viktor Orbán, a declarat, la un forum organizat la Budapesta, că anul acesta poate fi pus capăt unei ”ere jalnice” a civilizaţiei occidentale. El susține că ordinea...