Argentina, campioană mondială după o finală de poveste cu Franța. Messi și Mbappe au dat împreună cinci goluri

Duminica, 18 Decembrie 2022, ora 19:55
6420 citiri
Leo Messi și Kylian Mbappe

Finala Campionatului Mondial de fotbal 2022, dintre campioana mondială en titre, Franţa, şi naţionala Argentinei, dublă câştigătoare a trofeului în urmă cu câteva decenii, s-a disputat duminică seara pe stadionul Lusail.

Messi a deschis scorul în minutul 23, din penalty acordat după o intrare a lui Dembele la Di Maria. Al doilea gol al argentinienilor a fost înscris de Di Maria, în minutul 36.

Mbappe a înscris din penalti în minutul 80, iar apoi a adus egalarea, 2-2, în minutul 81.

La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 2-2, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

În minutul 108, Leo Messi a marcat pentru 3-2, după o faza analizată de VAR pentru un posibil ofsaid, iar Mbappe a egalat miraculos (3-3), dintr-un alt penalty, în minutul 118.

La penalty-uri, Argentina s-a impus, scor 4-2. grație ratărilor lui Coman și Tchouameni.

Leo Messi a vorbit despre retragere: ”Asta îmi place, asta ştiu să fac”
La 24 iunie 2024, Lionel Messi va împlini 37 de ani. O vârstă care ridică inevitabil problema retragerii sportive pentru un jucător care a semnat primul său contract profesionist în 2004....
El e Messi din șah. Un puști de 10 ani l-a bătut pe Magnus Carlsen, de 5 ori campion mondial VIDEO
Faustino Oro, un băieţel din Argentina în vârstă de 10 ani, a reuşit cea mai bună performanţă a tinerei sale cariere. Pe platforma internaţională Chess.com, copilul născut în 2013 a...
#Campionatul Mondial, #finala, #Franta, #Argentina, #Leo Messi, #Kylian Mbappe , #Campionatul mondial 2022