”Canibalul” Suarez face pui! Ce spune handbalistul care și-a mușcat adversarul la Mondiale: ”M-am apărat cu capul”

Vineri, 20 Ianuarie 2023, ora 11:13
1400 citiri
Americanul Skorupa și-a mușcat adversarul

Pivotul american Paul Skorupa a fost eliminat definitiv în meciul cu Bahrainul (27-32), de la Campionatul Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia, după ce şi-a muşcat un adversar, joi, la Malmo, în grupa a 4-a principală, transmite EFE.

Skorupa, jucător legitimat la clubul german Lubeck-Schwartau, din liga secundă germană, a încercat în repriza secundă să-l muşte de umăr pe adversarul său Husain Al-Sayyad. Tentativa de agresiune a fost confirmată de imaginile video, iar arbitrii i-au arătat iniţial cartonaşul roşu şi apoi pe cel albastru, care îi poate aduce americanului o suspendare de un meci.

Faza amintește de ”Canibalul” Luis Suarez, uruguayanul care l-a mușcat pe italianul Chiellini la Mondialul de fotbal din 2014.

După meci, Skorupa a insistat că nu a avut niciun moment intenţia să-l muşte pe jucătorul din Bahrain: ''M-am apărat cu capul, dar nu l-am muşcat niciodată. S-ar putea ca umărul lui să fie puţin roşu, dar probabil că a fost lovitura mea cu capul care a provocat-o''.

''Pur şi simplu nu ştiu ce s-a întâmplat. Am venit să jucăm un joc de handbal şi el a încercat să mă muşte de braţ. Poate că a vrut să mă provoace, dar nu i-a mers'', a spus Al-Sayyad la radioul public danez DR Sporten.

Incidentul nu a împiedicat selecţionata Bahrainului să se impună cu 32-27, datorită în mare măsură celor unsprezece goluri ale lui Husain Al-Sayyad, rezultat care menţine echipa asiatică în lupta pentru sferturile de finală, în timp ce echipa Statelor Unite nu mai are nicio şansă.

Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...