Campioana Danemarca, primul pas greșit la Mondialul de handbal. Final de meci dramatic

Vineri, 20 Ianuarie 2023, ora 10:34
2184 citiri
Danemarca a remizat cu Croația

Selecţionata Danemarcei, câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, a terminat la egalitate cu Croaţia, 32-32, joi, la Malmo, în primul său meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia.

Danezii au fost conduşi când mai erau şase minute de joc (29-30), dar s-au apropiat de victorie, după golul reuşit de Mikkel Hansen (32-31), cu 1 minut şi 47 de secunde rămase de joc. Însă, Igor Karacic a egalat când mai erau 36 de secunde, iar Hansen a ratat atacul care putea aduce victoria.

Egalul menţine echipa Croaţiei în cursa pentru sferturile de finală, într-o grupă în care Egiptul este lider, după 33-28 cu Belgia. Ali Zein (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 5 goluri, iar Mohamed Shebib (CS Dinamo) a înscris un gol pentru africani.

Germania şi Norvegia continuă parcursul fără greşeală, dominând grupa a treia principală. Germania a dispus joi de Argentina cu 39-19, iar Norvegia a trecut de Serbia cu 31-28, Lazar Kukic (CS Dinamo) reuşind două goluri pentru învinşi.

6. SUA 0 (-42)

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.

Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"
Campionatul Mondial de snooker a început la Sheffield, având la start toate marile staruri ale sportului. În vreme ce Ronnie O'Sullivan caută al optulea succes, conaționalul său Judd Trump...
Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...