Olanda, aproape de calificarea în optimile de finală după egalul cu Ecuador. Sistemul VAR, din nou în centrul atenției

Vineri, 25 Noiembrie 2022, ora 20:05
8514 citiri
Enner Valencia. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Echipele naţionale din Ţările de Jos şi Ecuador au încheiat la egalitate vineri, scor 1-1, meciul pe care l-au disputat în cadrul grupei A de la Cupa Mondială din Qatar.

Gakpo a deschis scorul pentru Ţările de Jos în minutul 6, iar ecuadorienii au egalat în startul reprizei secunde, în minutul 49, prin Enner Valencia. Sud-americani au avut un gol anulat de VAR, în minutul 45+3 şi o bară în repriza a doua.

ŢĂRILE DE JOS: Noppert - Dumfries, Timber, Van Dijk, Ake, Blind – Koopmeiners (de Roon 79), F. de Jong, Klaassen (Berghuis 69) – Bergwijn (Depay 46), Gakpo (Weghorst 79). ANTRENOR: Louis van Gaal

ECUADOR: Galindez - Preciado, Porozo, F. Torres, Hincapie, Estupinan – Plata (Ibarra 90), Mendez, Caicedo, Estrada (Sarmiento 74) – E. Valencia (K. Rodriguez 90). ANTRENOR: Gustavo Alfaro

Cartonaşe galbene: Mendez 57

Arbitri: Mustapha Ghorbal – Mokrane Gourari, Abdelhak Etchiali (toţi din Algeria) – Said Martinez (Honduras)

Olandezii și ecuadorienii au patru puncte după două meciuri. Olanda joacă cu Qatar, iar Senegal cu Ecuador în ultima etapă.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Campionatul Mondial de Fotbal Qatar, #Olanda, #Ecuador , #Campionatul mondial 2022