Selecționerul României, după eșecul la 7 goluri de la Europene: ”Am jucat fantastic”

Sambata, 13 Ianuarie 2024, ora 10:44
2124 citiri
Xavi Pascual, selecționerul naționalei masculine de handbal

Selecţionerul echipei naţionale de handbal masculin a României, Xavier Pascual, a declarat, vineri seara, după înfrângerea cu 31-24 în faţa Austriei, în meciul de debut la Campionatul European - EHF EURO 2024 din Germania, că prima reprezentativă a jucat fantastic timp de 40 de minute, însă are nevoie de experienţă pentru a obţine mai mult în astfel de partide.

"Am jucat fantastic timp de 40 de minute, însă avem nevoie de mai multă experienţă. Avem în echipă tineri care nu au mai jucat astfel de meciuri. Cartonaşul roşu face parte din joc şi trebuie să înţelegem acest lucru. Din punctul meu de vedere nu am pierdut cu Austria din cauza cartonaşelor roşii (n.r. - primite de Negru şi Caba)", a afirmat tehnicianul în conferinţa de presă de la finalul partidei cu Austria.

"În repriza secundă de exemplu am avut o revenire extraordinară când adversarii conduceau la 4 goluri. La scorul de 21-19 am făcut o greşeală şi asta a contat. Când joci împotriva unei echipe precum Austria şi ratezi asemenea ocazii se întâmplă ce s-a întâmplat. Iar Austria apoi s-a impus uşor pe contraatac", a adăugat Xavier Pascual.

Naţionala României a fost învinsă de Austria cu scorul de 31-24 (15-14), vineri seara, la Mannheim, la debutul său în Grupa B a Campionatul European de handbal masculin - EHF EURO 2024 din Germania.

În următoarele partide, România va întâlni Spania (14 ianuarie) şi Croaţia (16 ianuarie). Spania este vicecampioana europeană din 2022, Austria a învins România în ambele meciuri din preliminarii, cu 36-32 şi 35-30, iar Croaţia a fost vicecampioană în 2020. Spania a cucerit două titluri continentale, în 2018 şi 2020.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în grupele principale.

România nu se mai calificase la un Campionat European din 1996, când se clasa pe locul 9, iar la tragerea la sorţi a făcut parte din a patra urnă valorică. Pentru România este doar a treia participare la Campionatul European, la prima (1994) încheind pe locul 11.

Entuziasmant ce-a reușit canotajul românesc la Europenele din Ungaria. Ultima cursă, al patrulea aur pentru noi, în ”proba-regină”. Bilanțul total
Echipajul de 8+1 al României, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrânceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a adus...
O nouă victorie magnifică pentru România, cu un avans colosal. Echipajul masculin care și-a spulberat rivalii
Andrei Cornea și Florin Enache au adus României a treia medalie de aur, la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria). În proba de dublu vâsle masculin, Andrei Cornea și Florin...