Ce meci la Campionatul European de handbal! Dramatism total în prima semifinală, cu gol marcat în ultima secundă! VIDEO

Vineri, 26 Ianuarie 2024, ora 20:43
4542 citiri
VIDEO
Franța s-a lovit de barajul suedez

Franța conducea Suedia la pauză cu 17-11 și părea că se îndreaptă fără emoții spre calificarea în finală.

Meci extraordinar între Franța și Suedia, prima semifinală de la Campionatul European de handbal. Franța, care pornea ca favorită înaintea partidei, conducea la pauză cu 17-11 în meciul de pe Lanxess Arena din Koln, și părea că are în buzunar calificarea în finală. Francezii au condus și la 7 goluri pe parcursul primei reprize.

Dar Suedia a venit de la vestiare cu o față nouă și a reușit să întoarcă rezultatul. Scandinavii au revenit pe tabelă și eu egalat la 18. Franța s-a dus apoi la 21-18, dar Suedia nu s-a lăsat și scorul a fost din nou egal: 21-21. Ba chiar Suedia a trecut la conducere, 23-22 și 27-25! La ultima fază, Suedia conducea cu 27-26, iar Franța a beneficiat de o ultimă aruncare de la 10 metri. Prandi s-a lăsat pe lângă zid și a marcat fenomenal, 27-27!

În prelungiri, Franța a trecut din nou la conducere și n-a mai cedat victoria, scor final 34-30!

Cel mai bun marcator al Suediei a fost Claar, cu 9 goluri, iar de la francezi s-a remarcat Descat, cu 8 reușite.

În semifinala a doua, de la 21.30, se întâlnesc Germania, țara gazdă, și Danemarca.

PSG a devenit campioana Franței fără să joace. Cursă pentru cvadruplă istorică
La 24 de ore după remiza cu Le Havre de sâmbătă, scor 3-3, echipa Paris Saint-Germain a fost încoronată campioana Franţei, graţie înfrângerii rivalei Monaco la Lyon. Câştigătoare a...
Prințul și complotiștii. Începe mega-procesul rețelei de extremă-dreapta ce pregătea o lovitură de stat în Germania
Un fost soldat, un teoretician al conspirației, un astrolog și un antivaccinist se numără printre primele 27 de persoane judecate pentru încercarea de a răsturna prin violență guvernul...
#Campionatul European Handbal masculin, #Franta, #suedia, #smeifinale euro handbal, #Germania, #Danemarca , #stiri handbal