Camelia Potec știe ce s-a întâmplat cu David Popovici la Mondiale: ”Cursă greșită”

Marti, 25 Iulie 2023, ora 19:26
13250 citiri
Camelia Potec FOTO facebook

Înotătorul român David Popovici s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 m liber, disputată marţi în cadrul Campionatelor Mondiale 2023 de nataţie de la Fukuoka (Japonia).

Popovici, campion mondial en titre la 100 şi 200 m liber, a luat startul de pe culoarul patru şi a dominat clar primele trei lungimi de bazin (150 m), dar pe ultimii 50 de metri a pierdut inexplicabil din turaţie şi s-a clasat doar al patrulea cu timpul de 1min44sec90/100. Campionul român s-a calificat în finală cu timpul de 1min44sec70/100.

Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, a explicat ce s-a întâmplat cu David.

„Deocamdată singura reacție este că a fost o cursă greşită din punct de vedere tactic. Tragem concluziile la finalul competiţiei, nu după fiecare cursă. David are nevoie de linişte şi recuperare pentru a se reface până la calificările de mâine dimineaţă de la 100 de metri liber”, a spus Camelia Potec, potrivit as.ro.