La 15 ani a debutat în Serie A. Nou record înregistrat în Italia

Duminica, 26 Noiembrie 2023, ora 08:50
1616 citiri
Camarda a debutat in Serie A FOTO facebook

Francesco Camarda, de la AC Milan, a evoluat în meciul cu Fiorentina, devenind cel mai tânăr jucător care a jucat vreodată într-un meci din Serie A, la vârsta de 15 ani, 8 luni şi 15 zile.

Convocat de Stefano Pioli, tânărul a devenit, la 15 ani, 8 luni şi 15 zile, cel mai tânăr jucător din istoria Italiei care a luat parte la un meci din Serie A.

Francesco Camarda şi-a făcut apariţia pe terenul Giuseppe Meazza în minutul 83, când AC Milan conducea deja cu 1-0 (scor final) în faţa Fiorentinei, graţie unui gol din penalty al francezului Théo Hernandez. Camarda îi devansează acum pe Wisdom Amey (Bologna, 15 ani, 9 luni şi 1 zi) şi Amadeo Amedei (Roma, 15 ani, 9 luni şi 5 zile).

Juventus - AC Milan, derby pentru locul 2 în Italia. Ocazie rarisimă pe final de meci
Echipa italiană Juventus Torino a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu gruparea AC Milan, într-un meci din etapa 34-a din Serie A. În prima repriză meciul a fost...
Echipa lui Ianis Hagi, dezlănțuită într-un meci crucial. Ce-a făcut internaționalul român
Echipa Alaves, la care evoluează internaționalul român Ianis Hagi, a obținut o victorie crucială în lupta pentru evitarea retrogradării, în etapa a 33-a a campionatului Spaniei. Alaves,...